Prezydent Litwy: Kreślone jest wiele czerwonych linii. NATO powinno je przekroczyć i dostarczać Ukrainie broń

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w wywiadzie dla litewskiej telewizji, że państwa NATO powinny przestać "kreślić czerwone linie" i dostarczać Ukrainie wszelką potrzebną jej broń. - Ważne, byśmy działali bez zwłoki - podkreślił.

- Widziałem wiele czerwonych linii, które zostały narysowane, a czasami mam nawet wrażenie, że te czerwone linie nie są rysowane przez nas, kraje zachodnie, demokracje, ale że to terrorystyczne państwo Rosja próbuje je narysować poprzez strach i groźby. I próbuje je narzucić - powiedział prezydent Litwy.

Nauseda: ważne byśmy działali bez zwłoki

Nauseda zauważył, że w przypadku Ukrainy przekroczono już kilka "czerwonych linii". - Mówię nie tylko o czołgach. Status kandydata Ukrainy do UE był kiedyś tematem tabu, a także czerwoną linią, dobrze to pamiętam. Nawet gdy wybuchła wojna, Niemcy początkowo kategorycznie powiedziały, że wyślą tylko kamizelki, hełmy i tym podobne, ale nie broń. Ale ta czerwona linia też została przekroczona dość dawno - powiedział litewski prezydent.

Zdjęcie z 11 stycznia 2023 roku
Gitanas Nauseda, Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda we LwowieZdjęcie z 11 stycznia 2023 rokuJakub Szymczuk/KPRP

- Ten Rubikon został przekroczony, więc mam nadzieję, że ta czerwona linia - jeśli naprawdę istnieje, a myślę, że istnieje tylko w naszych głowach - dotycząca rakiet dalekiego zasięgu i myśliwców również zostanie przekroczona. Ważne byśmy działali bez zwłoki - powiedział Gitanas Nauseda.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości