"NYT": Ukraina próbowała zlikwidować szefa rosyjskiego sztabu. Biały Dom nie chciał pomóc

Autor:
KS
/ prpb
Źródło:
PAP
Ławrow, Zołotow, Gierasimow, Szojgu, Patruszew i inni. Kim są ludzie Putina?
Ławrow, Zołotow, Gierasimow, Szojgu, Patruszew i inni. Kim są ludzie Putina?tvn24
wideo 2/2
tvn24Ławrow, Zołotow, Gierasimow, Szojgu, Patruszew i inni. Kim są ludzie Putina?

Ukraina próbowała w kwietniu zlikwidować szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa. Nieskutecznemu ostatecznie zamachowi na życie generała próbowały zapobiec Stany Zjednoczone - poinformował dziennik "New York Times" ("NYT").

Niewymienione z nazwiska źródła "NYT" przekazały, że zamach miał mieć miejsce, gdy generał przybył do strefy specjalnej operacji wojskowej w Donbasie.

Gierasimow dokonał w kwietniu inspekcji rosyjskich zgrupowań wojsk. Otrzymywał od dowódców meldunki o użyciu wojsk w trakcie realizacji zadań Północnego Okręgu Wojskowego, a także od innych urzędników w kwestiach wsparcia bojowego działań wojsk rosyjskich na różnych kierunkach.

Czytaj też: Rośnie presja na rosyjskie władze wojskowe. Brytyjski resort obrony: szef sztabu generalnego mógł stracić stanowisko

USA nie chciały podzielić się z Ukrainą informacją o lokalizacji Gierasimowa

Według źródel "NYT" Stany Zjednoczone dowiedziały się o tej podróży, ale Waszyngton nie podzielił się tą informacją z Kijowem w obawie, że w przypadku zamachu mogłoby to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Ukraińcy dowiedzieli się jednak o planach generała, ale wysocy ranga urzędnicy amerykańskiej administracji po konsultacjach z Białym Domem poprosili stronę ukraińską o odwołanie ataku.

"Powiedzieliśmy im, żeby tego nie robili" - powiedziało źródło "NYT".

Nowojorska gazeta pisze, że informacja przyszła za późno, a ukraińscy wojskowi powiedzieli Amerykanom, że już rozpoczęli atak na pozycję generała.

W ataku, według oficjalnych danych, zginęły dziesiątki Rosjan, jednak Gierasimowa nie było wśród nich. "NYT" zaznacza, że po tym wydarzeniu rosyjscy dowódcy wojskowi ograniczyli swoje wizyty na froncie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: