Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 132. dzień. Wyspa Węży na Morzu Czarnym, z której wycofały się wojska rosyjskie, jest znów pod kontrolą władz Ukrainy. W szwajcarskim Lugano trwa międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o odparciu rosyjskich ataków na kilku kierunkach. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Ze wsi Atinskie w obwodzie sumskim w poniedziałek ewakuowano szkolny ośrodek psychoneurologiczny, który w niedzielę został ostrzelany z moździerzy przez rosyjskich najeźdźców - napisał w Telegramie szef obwodowej administracji Dmytro Żywickij, informuje Ukrinform.

> Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem, że sytuacja na linii frontu nie zmieniła się znacznie w ciągu ostatniej doby. - Wróg nadal terroryzuje tereny przygraniczne w obwodzie sumskim, Charków i rejony obwodu, Donbas - powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu. Jak dodał Zełenski, Siły Zbrojne Ukrainy "odpowiadają, naciskają i dzień za dniem niszczą potencjał ofensywny okupantów". - Musimy ich złamać. To trudne zadanie, wymagające czasu i ponadludzkich wysiłków, ale nie mamy alternatywy. Chodzi o naszą niepodległość, naszą przyszłość, los całego ukraińskiego narodu - oznajmił.

> W szwajcarskim Lugano trwa międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Bierze w niej udział około tysiąca delegatów reprezentujących ponad 40 państw oraz liczne organizacje międzynarodowe. Wydarzenie jest piątą edycją odbywającej się co roku Konferencji na temat Reform na Ukrainie. Tegoroczną edycję przemianowano na Konferencję na temat Odbudowy Ukrainy.

> Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w poniedziałek, podczas międzynarodowej konferencji w Lugano na temat odbudowy Ukrainy, że Unia Europejska zebrała około 6,2 miliarda euro na pomoc dla Kijowa. Obiecała, że Wspólnota zorganizuje też kolejne fundusze.

> Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek wieczorem o odparciu rosyjskich ataków na kilku kierunkach: charkowskim, kramatorskim i bachmuckim. "Rosyjscy okupanci, by choć w jakiś sposób usprawiedliwić niszczenie przez siebie obiektów cywilnych na terytorium Ukrainy, kontynuują wrzutki informacyjne na temat rozlokowania jednostek wojskowych w szkołach, kościołach, szpitalach" - podał sztab.

> Wyspa Węży na Morzu Czarnym, z której wycofały się wojska rosyjskie, jest znów pod kontrolą władz Ukrainy, umieszczono tam ukraińską flagę państwową - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości