Dwudziestu deputowanych Dumy Państwowej Rosji zostało skazanych w Ukrainie na 15 lat więzienia

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności granic Ukrainy - pod takim zarzutem dwudziestu deputowanych do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej zostało skazanych zaocznie na 15 lat więzienia. Poinformowała o tym ukraińska Prokuratura Generalna.

Dwudziestu deputowanych do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej zostało uznanych za winnych naruszenia integralności terytorialnej i nienaruszalności granic Ukrainy (część 3 art. 110 Kodeksu karnego Ukrainy) w wyniku publicznego aktu oskarżenia prokuratorów Czerniowieckiej Prokuratury Okręgowej. Każdy z nich został skazany na 15 lat więzienia wraz z konfiskatą mienia.

Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Rosyjscy politycy skazani zaocznie. Głosowali za traktatem

Prokuratorzy udowodnili, że wskazani deputowani naruszyli integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy, gdyż "krótko przed inwazją na pełną skalę, 15 lutego 2022 r., poparli uchwałę o zwróceniu się do prezydenta Federacji Rosyjskiej z prośbą o rozpatrzenie kwestii uznania pseudorepublik donieckiej i ługańskiej za suwerenne i niepodległe państwa" - czytamy w komunikacie ukraińskiej Prokuratury Generalnej.

Zaś 22 lutego 2022 roku skazani rosyjscy politycy głosowali za ratyfikacją "traktatu o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy" między krajem agresorem a "LNR/DNR" - podano w komunikacie.

Prokuratura opublikowała również w mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające wizerunki rosyjskich polityków, skazanych zaocznie przez ukraiński sąd.

Kreml wykorzystał decyzje deputowanych jako pretekst

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zauważyła, że Kreml później wykorzystał te decyzje jako formalny pretekst do rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na pełną skalę i usprawiedliwienie agresji zbrojnej.

"Ponieważ skazani przebywają obecnie na terytorium Federacji Rosyjskiej, początek terminu odbywania kary ustala się od dnia ich faktycznego zatrzymania" - czytamy w komunikacie ukraińskiej Prokuratury Generalnej, która poinformowała, że przygotowuje kolejne akty oskarżenia przeciwko pozostałym deputowanym Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości