Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO: państwa sojuszu powinny przejść do gospodarki wojennej

Autor:
kz
Źródło:
PAP
Zełenski: dużo czasu poświęciliśmy na dalszą integrację Ukrainy z UE i NATO
Zełenski: dużo czasu poświęciliśmy na dalszą integrację Ukrainy z UE i NATOTVN24
wideo 2/21
TVN24Zełenski: dużo czasu poświęciliśmy na dalszą integrację Ukrainy z UE i NATO

W następstwie niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę państwa członkowskie NATO powinny w czasie pokoju przejść do "gospodarki wojennej" - oświadczył admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO. Opinię taką wyraził w rozmowie z portugalską stacją RTP.

- Musimy zwiększyć produkcję przemysłu obronnego i już teraz na szczeblu krajowym toczy się coraz więcej rozmów na ten temat. Może to oznaczać priorytetowe traktowanie niektórych surowców, pewnych zdolności produkcyjnych potrzebnych przemysłowi obronnemu. Priorytety te powinny być dyskutowane - powiedział w niedzielę admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.

W rozmowie z portugalską stacją RTP powiedział, że państwa członkowskie NATO powinny w czasie pokoju przejść do "gospodarki wojennej".

"Musimy dopilnować, aby Rosjanie nie wygrali wojny"

Według holenderskiego admirała w ciągu ostatnich 25 lat światowa gospodarka działała na zasadzie "od czasu do czasu", ale znaczne straty materialne i techniczne związane z wojną pokazały, jak słabe jest to podejście.

- Obie strony zużywają dużo amunicji, czołgów bojowych i samolotów. Obie strony muszą kupować dużo surowców i amunicji, aby walczyć dalej. Problemem dla obu stron jest to, że zachodni i rosyjski przemysł obronny muszą zwiększyć produkcję - przekonywał Bauer. - Musimy dopilnować, aby Rosjanie nie wygrali wojny na Ukrainie. Jeśli wygrają, będziemy mieli znacznie większy problem finansowy i obronny: Rosjanie będą na naszych granicach - ostrzegł przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości