Rocznica rosyjskiej inwazji. Europejskie stolice solidarne z Ukrainą

Autor:
ft//now
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W wieczór poprzedzający pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę wiele europejskich miast wyraziło solidarność z walczącymi Ukraińcami. Paryska wieża Eiffla została podświetlona kolorami ukraińskiej flagi. Niebiesko-żółte barwy pojawiły się również na budynkach unijnych instytucji w Brukseli czy siedzibie resortu spraw wewnętrznych w Pradze. W Londynie zorganizowano wiec poparcia dla Ukrainy.

24 lutego ubiegłego roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową napaść na niepodległą Ukrainę. - W tej wojnie jest agresor i atakowany. Agresorem jest Rosja Władimira Putina - mówiła mer Paryża Anne Hidalgo w przemówieniu poprzedzającym włączenie iluminacji wieży Eiffla, która podświetlona została w barwy narodowe Ukrainy.

- Po wojnie wróci życie, ponieważ Ukraina zwycięży. Myślę, że w nikim nie skończy się to zaciekłe pragnienie wolności, Europy, demokracji, które pokazują Ukraińcy - dodała francuska polityczka.

Wiec w Londynie, iluminacje w Pradze i Brukseli

Na Trafalgar Square w stolicy Wielkiej Brytanii w czwartek wieczorem zorganizowano wiec, na którym tłumy londyńczyków wyraziły solidarność z Ukrainą. W trakcie wydarzenia ze sceny odgrywana była ukraińska muzyka, a wśród uczestników widać było flagi w niebisko-żółtych barwach.

Do zebranego tłumu przemawiali szef resortu obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace oraz aktorka Helen Mirren.

Czytaj także. Pięćsetmetrowa flaga Ukrainy namalowana przed ambasadą Rosji >>>

Kolory Ukrainy wyświetlono również w Brukseli na siedzibach unijnych instytucji - Rady Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej, oraz na siedzibie czeskiego resortu spraw wewnętrznych w Pradze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości