TVN24 | Świat

Ukraiński sztab: Rosjanie próbują zablokować Lisiczańsk

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp,
ads
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Mateusz Lachowski o walkach pod Lisiczańskiem (wideo z 27 czerwca)
Mateusz Lachowski o walkach pod Lisiczańskiem (wideo z 27 czerwca)TVN24
wideo 2/22
TVN24Mateusz Lachowski o walkach pod Lisiczańskiem

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 126 dni. Jak przekazał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wojska agresora usiłują zablokować Lisiczańsk w obwodzie ługańskim i przejąć kontrolę nad drogą z tego miasta do Bachmutu w obwodzie donieckim. Lisiczańsk jest ważnym punktem oporu w tym regionie - to ostatnie duże miasto w obwodzie kontrolowane przez siły ukraińskie. Wcześniej tego dnia - jak podało ukraińskie ministerstwo obrony - doszło do wymiany jeńców. Uwolnionych zostało 144 ukraińskich żołnierzy, większość z nich walczyła w Mariupolu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:23

  Zapraszamy do relacji:

 • 2:53

  Kolumbia powinna utrzymać swą strategiczną współpracę z NATO i Stanami Zjednoczonymi – oświadczył w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE Ivan Duque, prezydent tego jedynego w Ameryce Łacińskiej strategicznego sojusznika Paktu Atlantyckiego, który 7 sierpnia przekaże swój urząd pierwszemu w historii kraju nowo wybranemu lewicowemu politykowi, Gustavo Petro.

  Prezydent Duque w cytowanym wywiadzie opowiedział się również za przystąpieniem do Sojuszu Szwecji, Finlandii i Ukrainy, dodając, że żaden kraj nie ma prawa straszyć ani grozić innemu z powodu jego decyzji o integracji z multilateralnymi organizacjami zapewniającymi bezpieczeństwo i obronę.

 • 1:59

 • 1:09

  Podczas drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie premier Boris Johnson ogłosi przekazanie przez Wielką Brytanię kolejnego miliarda funtów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - poinformował brytyjski rząd.

  Środki te zostaną przeznaczone m.in. na zaawansowane systemy obrony powietrznej, drony, urządzenia do walki elektronicznej oraz tysiące sztuk niezbędnego wyposażenia dla ukraińskich żołnierzy. Jak wskazano, jest to pierwszy krok na drodze do umożliwienia Ukrainie wyjścia poza dzielną obronę przed nielegalną inwazją Rosji i rozpoczęcia operacji ofensywnych przeciwko rosyjskim siłom lądowym w celu przywrócenia suwerenności Ukrainy.

 • 0:27

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na szczycie NATO w Madrycie sformułowano nową koncepcję strategiczną sojuszu, uznając Rosję za najważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim, podkreślił, że nie sposób zagwarantować bezpieczeństwa w Europie bez Ukrainy.

 • 23:33

  Polskie armatohaubice samobieżne Krab z powodzeniem działają na froncie w Ukrainie – oświadczył na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

  "Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne narodowi polskiemu za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy wasze pomocne ramię" – napisał Załużny. Wymienił przy tym cechy charakterystyczne polskich Krabów, takie jak zasięg do 40 km i zdolność do oddawania sześciu strzałów na minutę, a także możliwość strzelania seriami.

 • 21:23

  Większość ukraińskich obrońców Mariupola, uwolnionych w środę w ramach wymiany jeńców, nie ma rąk albo nóg, ale są szczęśliwi – powiedziała portalowi Suspilne siostra jednego z dowódców obrony kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jeszcze jest w rosyjskiej niewoli.

 • 19:58

  Haines przedstawiła trzy możliwe scenariusze dalszego rozwoju sytuacji, z czego za najbardziej prawdopodobny uznała kontynuowanie osiągania przez wojska rosyjskie niewielkich postępów, lecz bez osiągnięcia przełomu. Dodała, że Ukraina może liczyć na ustabilizowanie frontu w Donbasie i odzyskanie niewielkiej części terytorium na południu. - Krótko mówiąc, sytuacja wygląda dość ponuro – oceniła.

  Dodała, że uzupełnienie strat w rosyjskich siłach zbrojnych może zająć lata, zaś w międzyczasie - jej zdaniem - Rosja w większym stopniu będzie polegać na innych instrumentach w swojej polityce, w tym cyberatakach, używaniu źródeł energii do celów politycznych, a nawet broni jądrowej.

 • 19:53

  Nadal oceniamy, że celem Rosji jest zajęcie większości Ukrainy, jednak rosyjscy żołnierze będą w stanie poczynić jedynie niewielkie postępy - oświadczyła w środę Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, cytowana przez agencję Reuters. Dodała, że według służb żadna ze stron nie będzie w stanie dokonać przełomu w wojnie, a Ukraina może odzyskać małą część terytorium na południu.

  Haines sformułowała te oceny podczas zamkniętej konferencji, zorganizowanej przez Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Ministerstwa Handlu.

 • 19:43

  Siły ukraińskie zneutralizowały rosyjskie grupy dywersyjno-zwiadowcze na kierunku bachmuckim w pobliżu miejscowości Berestowe oraz na kieruniu donieckim – podał dalej ukraiński sztab.

  Dodał, że na zajętych przez siły rosyjskie terenach władze okupacyjne kontynuują wprowadzanie reżimu administracyjno-policyjnego i trwa gromadzenie danych osobowych mieszkańców, przymusowe wydawanie rosyjskich paszportów oraz zakaz wyjazdu na tereny będące pod kontrolą władz ukraińskich.

  W ostatnich dniach z terytorium Białorusi trwały zmasowane ostrzały Ukrainy, określane przez wywiad ukraiński jako prowokacja, mająca na celu wciągnięcie Białorusi do wojny przeciw Ukrainie. Według ukraińskiego ministerstwa obrony na razie nie zauważono formowania rosyjskich ugrupowań ofensywnych na terytorium Białorusi, ale sytuacja jest uważnie obserwowana.

 • 19:37

  Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wojska rosyjskie ostrzelały cywilną i wojskową infrastrukturę w okolicach m.in. Lisiczańska i Siewierska, a także przeprowadziły atak lotniczy w rejonie lisiczańskiej rafinerii.

  Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały z czołgów, moździerzy i artylerii okolice Charkowa, a także kilku innych miejscowości, m.in. Pryszybu i Iwanówki. Na kierunku słowiańskim wojska rosyjskie przegrupowywały siły i ostrzeliwały m.in. Bohorodiczne, Hruszuwachę i Dowheńke. Przeprowadziły też atak lotniczy w pobliżu Husariwki. Na kierunku bachmuckim siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu kilku miejscowości.

  Pozycje sił ukraińskich były także ostrzeliwane na kierunku awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim. Żołnierze rosyjscy przeprowadzili ataki lotnicze na cywilną infrastrukturę w okolicy Orichiwa i Szczerbaków.

 • 19:33

  Siły rosyjskie usiłują zablokować Lisiczańsk w obwodzie ługańskim i przejąć kontrolę nad trasą z tego miasta do Bachmutu w obwodzie donieckim – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Lisiczańsk to ostatnie duże miasto w obwodzie ługańskim, kontrolowane przez siły ukraińskie.

 • 19:12

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że ponownie utraciła połączenie ze swoimi systemami nadzoru, monitorującymi materiały jądrowe w okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy.

  "Fakt, że nasze zdalne zabezpieczenia transmisji danych ponownie nie działają - po raz drugi w ciągu ostatniego miesiąca - tylko zwiększa pilną potrzebę wysłania tam misji" - stwierdziła w oświadczeniu MAEA.

 • 18:33

  Założyciel firmy Virgin Galactic, brytyjski miliarder Richard Branson w czasie wizyty na Ukrainie wyraził zainteresowanie projektem nowego samolotu Mrija i współpracą w sferze kosmicznej - oznajmił szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija. Gigantyczny samolot transportowy Mrija został zniszczony w wyniku ataku wojsk rosyjskich.

 • 17:31

  144 Ukraińskich żołnierzy zostało uwolnionych z rosyjskich więzień w ramach wymiany jeńców. 95 walczyło w Mariupolu - podało ukraińskie ministerstwo obrony.

 • 17:22

 • 16:54

  Jedna osoba zginęła, a pięć, w tym dziecko, zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowały władze obwodowe.

 • 16:17

  Siły rosyjskie uprowadzają dla okupu mieszkańców Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy i żądają za ich zwolnienie 50 tysięcy hrywien okupu (około 7500 złotych) – poinformował mer miasta Dmytro Orłow na Telegramie.

  "Teraz w niewoli są setki mieszkańców miasta. Część z nich to wykwalifikowani pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ludzi torturują prądem, biją, tygodniami, a czasem nawet miesiącami trzymają w zamknięciu" - oświadczył Orłow.

 • 15:36

  Mam nadzieję, że ta wojna wkrótce się skończy - napisał na Twitterze prezydent Indonezji Joko Widodo, który przyjechał w środę na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, po czym wyruszy do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem. Widodo zapowiedział wcześniej, że będzie nawoływać Putina do zawieszenia broni.

 • 15:23

 • 15:07

  Dowódca oddziału separatystów z nieuznawanej tak zwanej donieckiej republiki ludowej, został skazany przez Ukraiński sąd na karę 15 lat więzienie. W komunikacie podano, że skazany, który jest obywatelem Ukrainy, na początku wiosny dobrowolnie przyłączył się do zbrojnych formacji podlegających kierownictwu separatystycznej republiki.

 • 15:06

 • 14:53

  Deklaracja uczestników szczytu NATO w Madrycie: przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia.

 • 14:53

  Deklaracja szczytu NATO: Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim.

 • 14:52

  Stoltenberg: Ukraina może liczyć na pomoc NATO tak długo, jak będzie to potrzebne. Nasze poparcie dla niej jest niewzruszone.


 • 14:19

 • 13:39

  Amerykańsko-norweski system obrony powietrznej NASAMS znacząco poprawi sytuację Ukrainy w wojnie z Rosją, ponieważ pozwoli nie tylko przeciwstawić się atakom lotniczym, ale też przechwytywać więcej różnego typu pocisków, w tym rakiet manewrujących - ocenili ukraińscy eksperci wojskowi, cytowani przez agencję Ukrinform.

  - NASAMS różni się od wyrzutni rakietowych Patriot i służy nieco innym celom. Jest to system krótkiego i średniego zasięgu, podobny do (sowieckiego) Buka, ale bardziej zaawansowany technologicznie. Przechwytuje pociski, w tym balistyczne Iskander i Toczka-U, już na ostatnim etapie, czyli tuż przed uderzeniem w cel - powiedział ekspert wojskowy Mychajło Żyrochow.

 • 13:27

  Zamroziliśmy dotychczas około 330 miliardów dolarów środków finansowych należących do rosyjskiej elity i banku centralnego od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała w oświadczeniu REPO (Russian Elites, Proxies, and Oligarchs), międzynarodowa grupa zadaniowa do spraw sankcji, do której należą sojusznicy Ukrainy.

 • 13:03

  Zełenski do uczestników szczytu NATO: Rosja chce zniewolić kraje, które kiedyś były w jej strefie wpływów.

  Zełenski przekonywał, że władze Rosji "widzą świat inaczej", niż wygląda on w rzeczywistości. - Patrzą na przykład na Litwę nie jak na członka waszego sojuszu, ale jak na republikę Związku Radzieckiego. Dla nas jest to była republika, to jest przeszłość. Oni zaś uważają to za możliwą przyszłość - mówił.

 • 12:56

  Zełenski do uczestników szczytu NATO: stoimy przed wyborem - albo wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwo nad Rosją, albo w przyszłości wojna Rosji z NATO.

 • 12:43

  Papież Franciszek nazwał "barbarzyńskim" atak wojsk rosyjskich na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie modlił się o zakończenie tej, jak mówił, "szaleńczej wojny".

 • 12:32

  Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak ocenił na Twitterze, że na szczycie NATO dominują opinie, iż "Rosja zagraża całemu światu", zaś "Ukraina powinna zwyciężyć drogą militarną".

  "Pierwszym fatalnym błędem Putina było niedocenianie Ukrainy, a drugim - niedocenianie Europy" - dodał.

  "Dziś można orzec z pewnością, że liderzy zachodni są stanowczy, jak nigdy dotąd. Rosja spotka sie ze zdecydowanym odporem" - napisał Podolak.

 • 12:25

  Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos padła ofiarą hakerów tuż po opublikowaniu przez nią pogróżek pod adresem NATO i państw członkowskich Sojuszu. Sprawcy cyberataku pochodzą najprawdopodobniej z Rosji - poinformował izraelski dziennik "Jerusalem Post".

 • 12:24

  Negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie przyniosą pokoju i najpierw należy doprowadzić do jego porażki na Ukrainie, a dopiero potem można negocjować - oświadczyła minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.

  - Jest absolutnie konieczne, abyśmy doprowadzili do porażki Rosji na Ukrainie. Jest to konieczne ze względu na europejskie bezpieczeństwo, wolność i demokrację, i jest to jedyny sposób na osiągnięcie trwałego pokoju w Europie - powiedziała Truss podczas jednego z paneli w ramach odbywającego się w Madrycie szczytu NATO.

 • 11:52

  Promująca weganizm fundacja "Every Animal" w Kijowie dostarcza paczki żywnościowe około 200 ukraińskim żołnierzom-weganom, pomagając im pogodzić przekonania o niespożywaniu produktów odzwierzęcych ze służbą dla kraju - informuje AFP.

 • 11:22

  Kierująca misją ONZ na Ukrainie Matilda Bogner oświadczyła, prezentując raport o inwazji rosyjskiej na Ukrainę, że ONZ odnotowuje od początku wojny naruszanie międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym zbrodnie wojenne.

  - Naruszenia te świadczą o poważnych następstwach konfliktu, który każdego dnia trwa dalej. Główny ciężar skutków działań bojowych wciąż ponosi ludność cywilna - powiedziała Bogner.

 • 11:14

  Podczas tej strasznej wojny nikogo na Ukrainie nie wyzwalamy, lecz wyłącznie krzywdzimy ludzi i jesteśmy szabrownikami. Przychodziły do mnie dzieci z prośbą o coś do jedzenia i picia, ponieważ zburzono sklepy i domy tych osób - zeznał rosyjski jeniec w nagraniu opublikowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

 • 10:59

  Norwegia we współpracy z Wielką Brytanią przekaże Ukrainie artylerię dalekiego zasięgu (MLRS). W pierwszej kolejności wysłane zostaną trzy pojazdy rakietowe M270 - poinformował norweski resort obrony.

 • 10:36

  Prokuratura w Kijowie poinformowała, że we współpracy z wydziałem do spraw przestępczości cybernetycznej ukraińskiej policji rozbiła grupę przestępczą, która kradła pieniądze obywatelom Ukrainy, starającym się o otrzymanie pomocy finansowej z krajów Unii Europejskiej.

 • 10:36

  Walki w Lisiczańsku przypominają to, co działo się ponad miesiąc temu w Siewierodoniecku, kiedy trwały zmagania o każdy dom. Okupanci nie cofają się przed niczym i rujnują miasto - zaalarmował wTelegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  "Tylko na kierunek lisiczański najeźdźcy rzucili dwie batalionowe grupy taktyczne, wyposażone w ciężki sprzęt. Przeciwnik ma kilkukrotną przewagę pod względem liczby żołnierzy i uzbrojenia, ale nasi obrońcy mają wyższe umiejętności na polu walki" - ocenił gubernator.

 • 10:18

  Szesnaście zbrodni wojennych popełniły siły rosyjskie minionej doby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska policja.

  Wśród udokumentowanych zbrodni znalazło się zniszczenie 20 obiektów cywilnych, w tym m.in. budynków mieszkalnych, szkoły i fabryki oraz ostrzały miast i wsi, w których zginęli cywile.

 • 10:17

  Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas trwającej agresji na Ukrainę - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że ich treści są dalekie od propagandowych przekazów Rosji.

 • 9:37

  Przywódca Rosji Władimir Putin cierpi na chorobę braku szacunku wobec Ukrainy, terytorialnej ekspansji i tortur dokonywanych w naszym kraju. To znacznie poważniejsze dolegliwości niż choroba rozumiana w sensie zdrowotnym - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańską telewizją NBC.

 • 9:23

  Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,408 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,4 tys. osób.

 • 9:07

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 35 450 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Zeszłej doby Rosja straciła też pięć czołgów, 16 pojazdów opancerzonych, trzy systemy artylerii, trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, system przeciwlotniczy i cztery drony – zaznaczono w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

 • 9:04

 • 9:03

  Rosyjskie siły, którym brakuje nowoczesnej broni precyzyjnego rażenia, są skłonne akceptować wysoki poziom przypadkowych ofiar wśród ludności cywilnej podczas uderzeń rakietowych dalekiego zasięgu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Siły rosyjskie kontynuują stopniowe postępy w działaniach mających na celu okrążenie miasta Lisiczańsk (w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - red.). Od 25 czerwca 2022 roku siły rosyjskie posunęły się do przodu o kolejne dwa kilometry w pobliżu rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku, na południe od miasta" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Istnieje realne prawdopodobieństwo, że uderzenie rakietowe na centrum handlowe w Krzemieńczuku 27 czerwca 2022 r. miało trafić w pobliski cel infrastrukturalny. Niedokładność Rosji w przeprowadzaniu uderzeń dalekiego zasięgu już wcześniej powodowała masowe ofiary wśród ludności cywilnej, w tym na dworcu kolejowym w Kramatorsku 9 kwietnia 2022 r. Rosyjscy planiści najprawdopodobniej nadal będą skłonni akceptować wysoki poziom strat ubocznych, jeśli uznają, że uderzenie w cel jest konieczne ze względów wojskowych. Jest niemal pewne, że Rosja będzie nadal prowadzić uderzenia w celu uniemożliwienia zaopatrywania ukraińskich sił frontowych. Rosyjskie braki nowocześniejszej broni precyzyjnego rażenia oraz niedociągnięcia zawodowe planujących ataki z dużym prawdopodobieństwem spowodują dalsze ofiary wśród ludności cywilnej" - wskazano.

 • 8:14

  Ukraińcy wycofują się w obwodzie ługańskim, zadając Rosjanom straty, by doprowadzić do przedwczesnej kulminacji rosyjskiej ofensywy. Następny etap może zależeć od zdolności Rosji do regeneracji sił straconych w bitwie o Siewierodonieck – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  W raporcie przytoczono również doniesienia o kolejnych przetasowaniach wśród rosyjskich dowódców. Według rosyjskiego zespołu dziennikarzy śledczych Conflict Intelligence Team (CIT) dowódca Zachodniego Okręgu Wojskowego Aleksandr Żurawlow, który nadzorował ostrzały amunicją kasetową w Charkowie, a wcześniej w Syrii, został zastąpiony przez byłego dowódcę 8. Armii Ogólnowojskowej Andrieja Syczewoja. Szef sztabu tego okręgu Aleksiej Zawizjon miał natomiast zostać zwolniony.

  Siły ukraińskie mogą w najbliższej przyszłości wycofać się z Lisiczańska i obwodu ługańskiego. Wcześniejszy zaciekły opór w Siewierodoniecku zadał Rosjanom duże straty, a Kijów może kontynuować takie podejście aż do kulminacji rosyjskiego ataku, lub do momentu, gdy siły ukraińskie znajdą się na łatwiejszych do obrony pozycjach wzdłuż prostszej linii z ufortyfikowanymi miastami – twierdzi ISW.

 • 8:09

  Ciała dwóch osób, kobiety i mężczyzny, znaleziono pod gruzami w mieście Dniepr na wschodzie Ukrainy po wtorkowym ataku rakietowym - poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

 • 7:49

  Okupacyjne władze w Donbasie otrzymały polecenia dotyczące organizacji tzw. głosowania w sprawie przyłączenia obwodu donieckiego do Rosji. Bezprawne referendum ma zostać przeprowadzone 11 września - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 • 7:12

  Na kierunku Mikołajowa na południu Ukrainy wojska rosyjskie rozmieściły dodatkową baterię systemów przeciwlotniczych S-300WM, by osłonić zgrupowanie sprzętu i uzbrojenia w tym rejonie - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab poinformował, że Rosjanie "wzmocnili swoje pozycje na kierunkach: Bachmutu, Nowej Pawliwki i Krzywego Rogu". Rosjanie kontynuują natarcie na Lisiczańsk (obwód ługański), zmierzając do jego okrążenia. Na kierunku Bachmutu wojska rosyjskie "odniosły częściowy sukces", umacniając się w północnej części miejscowości Kłynowe - relacjonuje sztab.

 • 7:10

  Po inwazji Rosji na Ukrainę świat wygląda, jakby znalazł się punkcie zwrotnym, zmiany będą prawdopodobnie zachodzić w wielu obszarach, ale jednym z priorytetów rządów będzie zmiana porządku energetycznego - piszą na łamach "Foreign Affairs" eksperci z Uniwersytetu Harvarda i Columbii.

 • 6:56

  Dwie osoby zginęły w ciągu dnia we wtorek w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Samoloty rosyjskie odpalały tam pociski, nie przekraczając granicy z Ukrainą - poinformował szef obwodu sumskiego Dmytro Żywycki. Pięć osób zostało rannych.

  "Rosjanie wystrzelili prawie 20 rakiet ze śmigłowców, które nie przekraczały linii granicy" - poinformował Żywycki. Pociski spadły po stronie ukraińskiej na hromady (gminy) Krasnopilla i Myropilla.

 • 6:16

  Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę. Napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - powiedział PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

 • 4:27

  The Kyiv Independent: nad ranem siły rosyjskie rozpoczęły atak rakietowy, wystrzeliwując blisko 20 pocisków z helikopterów, na miejscowości Kransopilia i Myropilia – powiedział gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

 • 4:23

  Późnym wieczorem we wtorek rosyjscy okupanci wystrzelili w Charków dwie rakiety powodując pożar w południowej części miasta - poinformował portal "Publiczny Charków". Po ataku, przed północą, władze miasta odwołały alarm lotniczy.

  Doradca przewodniczącego rady obwodowej w Charkowie napisał w Telegramie o ataku dwiema rakietami. Poinformował, że jedna osoba został ranna. We wtorek Rosjanie zabili dwóch mieszkańców we wsi Cyrkuny w obwodzie charkowskim. W wyniku ostrzału artyleryjskiego na przemysłową dzielnicę Charkowa rannych zostało pięciu cywilów – poinformowały lokalne media.

 • 4:23

  Od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę ukraińskie organy ścigania zarejestrowały ponad 20 tysięcy przestępstw związanych z rosyjska agresją i zbrodni wojennych, poinformowała w Telegramie służba prasowa Prokuratury Generalnej - donosi Ukrinform.

  Ponadto zarejestrowano 9973 przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, w tym 6972 sprawy za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy, 1201 za zdradę, 1361 za kolaborację, 68 za pomoc państwu agresorowi, 64 za sabotaż.

 • 4:23

 • 4:22

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział ukraińskim mediom, że tysiące ukraińskich obrońców już opanowało posługiwanie się bronią przekazaną przez zachodnich partnerów, a szkolenia nadal trwają. Ukraińscy żołnierze szybko się uczą, a każda broń w ich rękach staje się jeszcze skuteczniejsza - cytuje ministra Ukraińska Prawda.

 • 4:22

  Rosja zawiesza działalność swoich konsulatów w Sofii i Warnie i zamyka na miesiąc konsulat w Ruse - poinformowała we wtorek wieczorem rosyjska ambasada w Sofii. Wcześniej rząd Bułgarii postanowił wydalić 70 dyplomatów i pracowników placówek Rosji.

 • 4:22

  - W pierwszych miesiącach wojny biegliśmy jak sprinterzy, ale teraz biegniemy w maratonie. Nie widzimy końca naszego cierpienia, dlatego musimy zbierać siły, oszczędzać energię. Bardzo trudno jest to wytrzymać przez pięć miesięcy - powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.

 • 4:22

  - Rosja nie posiada prawa do pozostania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. To jest jedyny logiczny sposób na to, by Karta Narodów Zjednoczonych mogła działać - przekonywał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa dotyczącego rosyjskich ataków na ukraińskich cywilów. Dodał, że jest to konieczne, by "pozbawić rosyjską delegację szansy manipulowania ONZ".

  Wezwał też do ustanowienia międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych na Ukrainie, zaznaczając, że trybunał sądzący zbrodnie w Rwandzie został powołany już 6 miesięcy po rozpoczęciu ludobójstwa.

 • 4:22


  "28 czerwca Rosjanie zabili jednego cywila – w Awdijiwce. Osiem osób zostało rannych" – powiadomił w Telegramie szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Ponadto, jak podał urzędnik, zmarła jeszcze jedna osoba, która została ranna na terytorium sąsiedniego obwodu ługańskiego. Siedem rannych osób z tego regionu otrzymało pomoc medyczną w Kramatorsku.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ukraiński żołnierz o piekle w Irpieniu: tu gwałcili dziewczyny
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp, ads

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kongsberg Defence & Aerospace

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości