TVN24 | Świat

Amerykański samolot zwiadowczy RC-135 Rivet Joint po raz pierwszy nad Ukrainą

TVN24 | Świat

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

RC-135 Rivet Joint, amerykański strategiczny samolot zwiadowczy, w sobotę po raz pierwszy w historii przez ponad sześć godzin krążył w przestrzeni powietrznej Ukrainy - podała w niedzielę agencja Interfax. Wcześniej samoloty te były wykorzystywane do rozpoznania elektronicznego w pobliżu granic Rosji między innymi na Morzu Czarnym i Morzu Bałtyckim.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Samolot rozpoznawczy, który wystartował z bazy lotniczej Mildenhall w Wielkiej Brytanii, wleciał w sobotę rano w ukraińską przestrzeń powietrzną nad obwodem wołyńskim i skierował się na wschód, wzdłuż granicy z Białorusią. W ciągu ponad czterech godzin amerykańska maszyna zwiadowcza kursowała nad obwodami: charkowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, chersońskim, mikołajowskim i odeskim.

W sumie amerykański samolot przebywał w ukraińskiej przestrzeni powietrznej ponad sześć godzin.

RC-135 Rivet JointU.S. Air Force

RC-135 Rivet Joint - samolot zwiadowczy

Wcześniej samoloty tego typu nie pojawiały się na ukraińskim niebie, wykorzystywano inne aparaty - strategiczne drony rozpoznawcze RQ-4 Global Hawk, które prowadziły zwiad lotniczy głównie wzdłuż linii styku stron konfliktu w Donbasie.

Samoloty RC-135 Rivet Joint były wykorzystywane do rozpoznania elektronicznego w pobliżu granic Rosji między innymi na Morzu Czarnym i Morzu Bałtyckim. RC-135 Rivet Joint jest przeznaczony do rozpoznania fotograficznego i elektronicznego. Maszyna została wybudowana na bazie samolotu transportowego Boeing C-135 Stratolifter.

Jak pisze agencja Interfax, w piątek Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej poinformowało, że myśliwiec Su-30 wyleciał tego dnia, aby eskortować nad Morzem Czarnym amerykański samolot patrolowy Boeing P-8 Poseidon.

RC-135 Rivet JointU.S. Air Force
RC-135 Rivet JointU.S. Air Force

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force

Pozostałe wiadomości