ISW: tempo operacji na ukraińskim froncie może wzrosnąć

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP

Tempo działań na froncie w Ukrainie w ciągu najbliższych tygodni może wzrosnąć - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Powodem są prognozy dotyczące spadku temperatur, co spowoduje zamarznięcie gruntu.

ISW zwraca uwagę, że w ostatnich dniach tempo działań wzdłuż linii frontu na Ukrainie spadło w związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi, jednak działania najprawdopodobniej przyspieszą w najbliższych tygodniach, kiedy spadną temperatury, a grunt zamarznie.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Amerykańscy eksperci, powołując się na doniesienia z frontu, odnotowali, że działania strony ukraińskiej i rosyjskiej na wschodzie i południu są spowolnione przez ulewne deszcze i związane z tym duże zabłocenie.

Tempo operacji może wzrosnąć

Według prognoz temperatura ma spaść w przyszłym tygodniu. Na zamarznięcie gruntu potrzeba kilku dni, więc najprawdopodobniej tempo operacji może zacząć wzrastać w weekend 3-4 grudnia i w dniach następnych.

Nie wiadomo jednak, czy któraś ze stron planuje przygotowuje wznowienie dużych działań ofensywnych bądź kontrofensywnych w tym terminie - zaznacza Instytut Studiów nad Wojną.

W okolicach Kijowa już zima

Od niedzieli w rejonie Kijowa prognozowane są duże opady śniegu a temperatura ma utrzymywać się poniżej zera zarówno w nocy, jak i w dzień. Tymczasem miliony mieszkańców miasta i okolic nie mają prądu, ogrzewania a często i wody. Tam gdzie dostawy przywrócono, częste są okresowe wyłączenia.

Ukraiński operator sieci energetycznej Ukrenergo poinformował w sobotę że producenci energii byli w stanie zaspokoić potrzeby jedynie w ok. 70 proc., co jednak nie wyklucza restrykcji i okresowych wyłączeń.

Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ograniczenia w zużyciu energii obowiązują w 14 na 27 obwodów oraz w Kijowie. - Jeżeli zużycie energii wzrośnie wieczorami, ilość wyłączeń może się zwiększyć" - powiedział Zełenski w wieczornym nagraniu wideo. "To ponownie dowodzi, jak ważne jest obecnie oszczędzanie energii i jej racjonalne zużywanie - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości