TVN24 | Świat

Prezydent Wołodymyr Zełenski: Wkrótce na Ukrainie będą dwa Dni Zwycięstwa. A ktoś nie będzie miał nawet jednego

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Wołodymyr Zełenski z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej
Wołodymyr Zełenski z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowejFacebook/zelenskiy.official
wideo 2/21
Facebook/zelenskiy.officialWołodymyr Zełenski z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej

Putin jest skazany na porażkę, bo jest przeklęty przez miliony przodków, odkąd zaczął naśladować ich zabójcę. I dlatego straci wszystko - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej. Dodał, że Rosja, zaczynając 24 lutego inwazję na Ukrainę, nastąpiła "na te same grabie, na których stawała noga każdego okupanta".

Oświadczenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nagrane w centrum Kijowa zostało opublikowane w poniedziałek w mediach społecznościowych.

- Jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy razem z innymi narodami w koalicji antyhitlerowskiej pokonali nazizm. I nikomu nie pozwolimy anektować naszej historii – powiedział Zełenski. - W dzień zwycięstwa nad nazizmem walczymy o nowe zwycięstwo. Droga do niego jest ciężka, ale nie wątpimy, że wygramy – dodał.

Relacja tvn24.pl: Trwa 75. dzień inwazji Rosji na Ukrainę

- Nasz wróg marzył, że zrezygnujemy ze świętowania 9 maja i zwycięstwa nad nazizmem – dodał. Przypomniał, że w II wojnie światowej z nazistami walczyły miliony Ukraińców, zginęło ich osiem milionów i co najmniej 50 milionów ludzi na całym świecie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiFacebook/zelenskiy.official

- My nie mówimy (jak Rosjanie – red.): "możemy powtórzyć", bo chcieć powtórzyć 2194 dni wojny może tylko szaleniec. Ten, którzy już dzisiaj powtarza straszliwe zbrodnie reżimu Hitlera, naśladuje filozofię nazistów i kopiuje to, co robili oni – powiedział. - On jest skazany na porażkę, bo jest przeklęty przez miliony przodków, odkąd zaczął naśladować ich zabójcę. I dlatego straci wszystko – ocenił Zełenski.

"To wojna dwóch światopoglądów"

- Nie ma nic groźniejszego niż podstępny wróg, ale nie ma nic bardziej trującego niż fałszywy przyjaciel – powiedział, cytując słowa ukraińskiego poety i filozofa Hryhorija Skoworody. Kilka dni temu poświęcone mu muzeum zniszczyła rosyjska rakieta.

- 24 lutego zrozumieliśmy tę prawdę, kiedy "fałszywy przyjaciel" rozpoczął wojnę. To nie jest wojna dwóch armii, to wojna dwóch światopoglądów – powiedział Zełenski, nazywając Rosjan "barbarzyńcami, którzy ostrzeliwują muzeum Skoworody i wierzą, że rakietami można zniszczyć ukraińską filozofię".

Jak dodał, "ona ich (Rosjan) drażni, jest im obca, przeraża ich - ona polega na tym, że jesteśmy wolnymi ludźmi, którzy idą swoją drogą".

Zełenski: wkrótce na Ukrainie będą dwa Dni Zwycięstwa, a ktoś nie będzie miał nawet jednego

Zełenski powiedział, że zaczynając 24 lutego inwazję na Ukrainę, Rosja nastąpiła "na te same grabie, na których stawała noga każdego okupanta na Ukrainie". - Przeżywaliśmy różne wojny, ale wszystkie miały taki sam finał. Naszą ziemię zasypywały kule i pociski, ale żaden wróg nie zapuścił tu korzeni – podkreślił, dodając, że "nie ma takich kajdan, które mogą związać naszego wolnego ducha".

Całe wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej
Całe wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowejFacebook/zelenskiy.official

- Wcześniej czy później zwyciężymy. Czy to Orda, czy to nazizm, czy mieszanka jednego i drugiego – zapewnił. - Zwyciężymy, bo to jest nasza ziemia. Ktoś walczy za cara-batiuszkę, za Fuehrera, partię i wodza, a my – za ojczyznę – dodał Zełenski.

- Wkrótce na Ukrainie będą dwa Dni Zwycięstwa, a ktoś nie będzie miał nawet jednego – zaznaczył ukraiński prezydent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/zelenskiy.official

Tagi:
Raporty: