Wołodymyr Zełenski spotkał się z królem Karolem III

Aktualizacja:
Autor:
mjz/kg
Źródło:
Reuters

Wołodymyr Zełenski, który w środę przebywa z niezapowiadaną wcześniej oficjalnie wizytą w Wielkiej Brytanii, spotkał się z królem Karolem III w Pałacu Buckingham. To pierwsze spotkanie brytyjskiego monarchy z ukraińskim prezydentem.

Pałac Buckingham opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie z momentu powitania Zełenskiego przez Karola III, natomiast brytyjskie media ujawniły fragment ich rozmowy. Król powiedział, że jest zachwycony, mogąc powitać go w pałacu, na co Zełenski odparł, iż to dla niego wielki zaszczyt i dziękuje, że Karol III znalazł dla niego czas. Następnie monarcha przekazał Zełenskiemu, iż "wszyscy martwili się o niego i jego kraj, przez tak długi czas". Ukraiński prezydent mówił natomiast o dużym wsparciu, jakiego jego krajowi udzielił brytyjski rząd po napaści Rosji.

Zełenski po spotkaniu z Karolem III: to dla mnie zaszczyt

Po audiencji Zełenski napisał na Instagramie: "To dla mnie zaszczyt, że jako pierwszy prezydent Ukrainy w historii stosunków ukraińsko-brytyjskich zostałem uhonorowany przez brytyjskiego monarchę audiencją. Jestem wdzięczny Jego Królewskiej Mości za ciepłe przyjęcie i wspieranie ukraińskich obywateli, którzy w Wielkiej Brytanii znaleźli schronienie przed wojną".

Mimo że od brytyjskiego monarchy wymagane jest zachowywanie politycznej neutralności, Karol III, zarówno jeszcze jako następca tronu, jak i po jego objęciu, wyraźnie potępiał rosyjską agresję - spotykał się z ukraińskimi uchodźcami w Wielkiej Brytanii, odwiedził ukraińską katedrę w Londynie, a w maju zeszłego roku stał się pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który udał się w rejon konfliktu, odwiedzając ukraińskich uchodźców w Rumunii.

Wołodymyr Zełenski spotkał się z królem Karolem IIIReuters

Zełenski, który przybył do Wielkiej Brytanii w środę z niezapowiedzianą wizytą, spotkał się wcześniej z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, zabrał też głos w brytyjskim parlamencie.

Czytaj także: "Mamy wolność, dajcie nam skrzydła". Zełenski przywiózł prezent i prośbę

- Przybyłem tutaj i staję przed wami w imieniu odważnych, w imieniu naszych wojowników, którzy teraz siedzą w okopach pod ogniem artylerii wroga - oświadczył.

Zaznaczył, że obrońcy Ukrainy są "gotowi, by wygrać w imieniu każdego ojca, każdej matki, którzy czekają na swych dzielnych synów i córki, aby wrócili do domu z wojny" .

Zełenski powiedział, że jest dumny ze swoich sił powietrznych, ale potrzebują one samolotów, aby walczyć na wojnie. - Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, abyśmy mogli ją chronić. Ufam, że ten symbol pomoże nam w naszej kolejnej koalicji, koalicji samolotów, skrzydeł dla wolności - podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości