W ukraińskim domu opieki wybuchł pożar. Nie żyje 15 osób

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Unian

Policja w Charkowie na wschodzie Ukrainy zatrzymała cztery osoby w związku z pożarem w domu opieki dla seniorów. Zginęło w nim 15 osób.

Pożar w domu opieki wybuchł w czwartek, na pierwszym piętrze budynku, po godzinie 15 czasu ukraińskiego (godzina 14 w Polsce). Ukraińskie agencje relacjonowały, że na miejscu znaleziono ciała 15 osób. Pięć osób zostało rannych.

W ramach śledztwa zatrzymano właściciela budynku, a także jego małżonkę, która była najemcą posiadłości i jednocześnie dyrektorem firmy zarządzającej ośrodkiem. Został zatrzymany także administrator domu opieki - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jak ustaliło dochodzenie, zatrzymani małżonkowie są założycielami organizacji, która najprawdopodobniej była "przykrywką" dla działalności polegającej na opiece nad osobami starszymi. Opłata za pobyt w ośrodku Zołotyj Czas - gdzie doszło w czwartek do tragedii - wynosiła 15 tysięcy hrywien (ok. 2 tys. złotych). Nie sprecyzowano jednak, za jaki okres.

Prokurator przekazała, że na działce, należącej do zatrzymanych, znajdują się dwa budynki. "Budynek, w którym funkcjonował pensjonat dla osób starszych, nie miał dokumentacji zezwalającej na eksploatację, bez uzyskania specjalnych zezwoleń podłączono do niego prąd i gaz" - podała. W sąsiednim gmachu działało "tak zwane centrum rehabilitacyjne" dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.

Według wstępnych ustaleń policji w pomieszczeniu, gdzie wybuchł pożar, miała być remontowana instalacja gazowa. Zadymienie było w pobliżu liczników - poinformował główny komendant policji Ihor Kłymenko. Nie ma żadnych dokumentów potwierdzających, że dom opieki działał w tym miejscu legalnie - dodał. - To prywatny budynek, namierzyliśmy właściciela. Sprawdzamy, czy posiadał on także inne nieruchomości, które mogły być przekształcone w ośrodki dla osób starszych - powiedział Kłymenko.

Prokurator generalna przekazała, że brane pod uwagę są takie wersje wydarzeń: podpalenie, nieostrożne obchodzenie się z ogniem i urządzeniami elektrycznymi, spięcie w sieci elektrycznej.

W sprawie wszczęto postępowanie w związku z naruszeniem przepisów dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Piątek został ogłoszony w Charkowie dniem żałoby.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, Unian