Szczątki kolejnych ofiar w zgliszczach. Rośnie tragiczny bilans po pożarze szkoły

TVN24


Szczątki 16 osób odnaleziono w szkole w Odessie po ubiegłotygodniowym pożarze - poinformowała Ukraińska Państwowa Służba do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych. Policja prowadzi śledztwo w sprawie naruszenia przepisów przeciwpożarowych. Dyrektorka szkoły przebywa w areszcie domowym.

Dziewięciu osób dotąd nie udało się zidentyfikować. Wśród ofiar śmiertelnych są uczniowie oraz strażak, który uczestniczył w akcji ratunkowej. W szpitalach pozostaje osiem osób.

Ogółem w pożarze ucierpiało 30 ludzi.

Z ustaleń wynika, że nie było ani jednej gaśnicy

Policja w Odessie ustaliła, że w miejscu, gdzie wybuchł pożar, nie było ani jednej gaśnicy. W chwili pojawienia się ognia w budynku nie zadziałała sygnalizacja. W związku z tragicznym zdarzeniem toczy się śledztwo w sprawie naruszenia przepisów przeciwpożarowych. Wobec dyrektorki szkoły zastosowano areszt domowy na 60 dni.

Już dzień po pożarze premier Ukrainy, Ołeksij Honczaruk, oświadczył, że przyczyny pożaru bada specjalnie powołana komisja rządowa, która ogłosi wyniki swego śledztwa do 20 grudnia.

- Winni zostaną ukarani - zapewnił Honczaruk.

Створили комісію з розслідування причин пожежі в Одесі. Вона має встановити причини пожежі в Одеському коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу. До 20 грудня Комісія має доповісти про результати. Співчуваю родинам загиблих та всім постраждалим.— Oleksiy Honcharuk (@PMHoncharuk) December 6, 2019

Budynek, w którym wybuchł pożar, jest wpisany do rejestru zabytków architektury
mns.gov.ua

Trwa usuwanie zgliszcz

Pożar wybuchł 4 grudnia w Odeskim College'u Ekonomii, Prawa, Hotelarstwa i Gastronomii w czasie, gdy w szkole znajdowali się uczniowie i nauczyciele. Doszło do niego na trzecim poziomie wybudowanego w 1914 roku budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków architektury.

Ogień zajął najpierw powierzchnię 700 metrów kwadratowych, lecz potem rozprzestrzenił się na powierzchni 2000 metrów.

Na miejscu pożaru wciąż trwa usuwanie zniszczeń.

Czwartek i piątek w ubiegłym tygodniu były w Odessie dniami żałoby. W niedzielę żałobę narodową dekretem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ogłoszono na całej Ukrainie.

Odessa położona jest na południu Ukrainy
Google Maps

Autor: pp//now / Źródło: PAP