"Ukraina potrzebuje spokoju i skoncentrowania się na przemianach"

TVN24


- Mam nadzieję, że obecny rozejm, który obowiązuje od północy, będzie trwał długo - powiedział w niedzielę w Łodzi minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Szef resortu bierze udział w rozpoczętym w tym mieście VIII Forum Europa-Ukraina. Podczas trzydniowej imprezy zaplanowano debaty, prezentację raportów, wykłady, panele dyskusyjne. Związane one będą m.in. z gospodarką Ukrainy - rozwojem różnych sektorów przemysłu, oferty inwestycyjnej wybranych obwodów, rynku kapitałowego, a także z jej polityką i społeczeństwem - samorządnością terytorialną, standardami państwa prawa i perspektywami demokracji. Poruszone zostaną też kwestie bezpieczeństwa Europy i świata w kontekście trwającego na Ukrainie konfliktu.

Potrzeba zmian

Grabarczyk zwrócił uwagę, że każdy konflikt, każda wojna koncentruje uwagę na rozwiązywaniu tych problemów, które wiążą się działaniami zbrojnymi. - Trudno się dziwić, że wówczas część reform odkłada się na przyszłość. To rodzi frustracje. Im dłużej ten rozejm będzie trwał, tym lepiej - powiedział. Dodał, iż ma nadzieję, że obecny rozejm będzie trwał, bo ma ważnych gwarantów w postaci kanclerz Niemiec, prezydenta Francji i prezydenta Rosji.

Według niego Ukrainę czeka rewolucja, aby przejść drogę do Unii Europejskiej. Przypomniał, że Ukraina musi przeprowadzić zmiany w prawie podobne do tych, które przeprowadziły inne kraje m.in. Polska, Czechy czy Węgry. - Zarówno w tkance społecznej, samorządowej, politycznej jak i gospodarczej. Tu nie będzie taryfy ulgowej - mówił Grabarczyk. Według organizatorów w Forum bierze udział kilkaset osób m.in. z Ukrainy, Litwy, Czech, Gruzji czy USA. Forum Europa-Ukraina należy do najważniejszych konferencji organizowanych przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich. Poprzednie edycje organizowane były we Wrocławiu, Kijowie, Budapeszcie i Krynicy. Współorganizatorami VIII Forum są władze Łodzi oraz łódzki Urząd Marszałkowski.

Autor: kg/ja / Źródło: PAP

Raporty: