Kilkadziesiąt tysięcy ludzi na wiecu. Poroszenko zapowiada "uczciwe zwycięstwo"


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który ubiega się o reelekcję w wyznaczonych na koniec marca wyborach prezydenckich, wyraził w niedzielę przekonanie, że zostanie ich zwycięzcą. Zapewnił, że jego sukces będzie uczciwy.

Na dwa tygodnie przed dniem głosowania Poroszenko zgromadził swoich zwolenników na Placu Michajłowskim w centrum Kijowa. Według policji w wiecu uczestniczyło około 25 tysięcy osób. Organizatorzy mówią o 40 tysiącach.

- Zwycięstwo będzie nasze i będzie to uczciwe zwycięstwo - oświadczył szef państwa. Poroszenko ocenił, że nadchodzące wybory będą nie tylko głosowaniem, lecz kolejnym, ważnym krokiem ku umacnianiu państwowości.

"Donbas i Krym powrócą do Ukrainy"

- Czy będziemy potrafili zachować prawdziwą niezależność od Rosji? Czy będziemy w stanie sprzeciwić się dążeniom Kremla do podporządkowania sobie Ukrainy? Czy pozwolą Ukraińcy na rewanż sił prorosyjskich i zwycięstwo wygodnych dla Rosji kandydatów w wyborach prezydenckich i [zaplanowanych na jesień - przyp. red.] wyborach parlamentarnych? Czy Ukraina nadal będzie kroczyła do UE i NATO? - pytał ukraiński prezydent.

- Jedynie będąc ich pełnoprawnym członkiem, możemy zapewnić sobie prawdziwą niezależność i bezpieczeństwo państwa - przekonywał.

Poroszenko zapowiedział, że podczas jego drugiej kadencji Ukraina wznowi produkcję pocisków rakietowych. Prezydent mówił już wcześniej, że po zawieszeniu przez USA i Rosję układu INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu Ukraina ma prawo do budowy własnych systemów rakietowych o większym zasięgu niż dotychczas.

Oświadczył też, że po swoim zwycięstwie wyborczym będzie kontynuował wysiłki na rzecz powrotu pod kontrolę Ukrainy zajętego przez prorosyjskich separatystów Donbasu na wschodzie kraju oraz zaanektowanego przez Rosję Krymu.

- Donbas i Krym powrócą do Ukrainy. Po wyborach podejmiemy zdecydowane kroki, by odzyskać te ziemie drogą polityczno-dyplomatyczną - powiedział.

Troje głównych kandydatów

Poroszenko powtórzył, że w swojej drugiej kadencji skupi się na przygotowaniach Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. - Do zakończenia mojej drugiej kadencji planuję przygotować Ukrainę do wstąpienia do NATO i UE. Za całkiem realistyczne uważam rozpoczęcie negocjacji o wejściu do UE oraz uzyskanie Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO - oświadczył.

Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się 31 marca. Poroszenko znajduje się w pierwszej trójce głównych kandydatów wraz z najwyżej notowanym w sondażach komikiem telewizyjnym Wołodymyrem Zełenskim oraz byłą premier Julią Tymoszenko.

Badania opinii publicznej wskazują, że pierwsza tura wyborów najpewniej nie przyniesie rozstrzygnięcia. Druga tura głosowania zaplanowana jest 21 kwietnia.

Autor: kz//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości