Sąd zajął majątek byłego prezydenta Petra Poroszenki

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Sąd w Kijowie poinformował w czwartek o zajęciu majątku Petra Poroszenki - byłego prezydenta Ukrainy podejrzewanego przez ukraińskie organy ścigania o zdradę państwa i wspieranie terroryzmu. Aktywa lidera opozycyjnej partii Europejska Solidarność zajęto – zdaniem adwokata Poroszenki - na podstawie przekazanych mu podrobionych dokumentów.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury w sprawie zajęcia majątku piątego prezydenta Ukrainy, deputowanego Petra Poroszenki, podejrzewanego przez ukraińskie organy ścigania o zdradę państwa i wspieranie terroryzmu - pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ogłoszoną w czwartek decyzję sądu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ihor Hołowań, adwokat Poroszenki, przekazał dziennikarzom, że od decyzji sądu będzie złożona apelacja. Zapowiedział też, że adwokaci byłego szefa państwa zwrócą się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Ocenił, że sąd podjął decyzję na podstawie przekazanych mu podrobionych dokumentów i ma ona na celu "przeszkodzenie w politycznej działalności" Poroszenki - podaje Interfax-Ukraina. Adwokat deputowanego twierdzi, że jest to prześladowanie na tle politycznym, "zlecone przez biuro prezydenta".

Źródła z otoczenia Poroszenki przekazały portalowi Ukraińska Prawda, że zajęto wszystkie nieruchomości należące do polityka, osoby prawne (banki, przedsiębiorstwa itd.), które są z nim związane, zajęto rachunki bankowe i udziały.

Poroszenko z zarzutami zdrady stanu i wspierania terroryzmu

W drugiej połowie grudnia ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze podało, że Poroszenkę poinformowano o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa z artykułu dotyczącego zdrady stanu i wspierania terroryzmu.

Według śledczych osoby figurujące w aktach sprawy miały za państwowe pieniądze kupować węgiel od samozwańczych republik w Donbasie, przez co uzależniły ukraińską sferę energetyczną od Rosji i separatystów.

Poroszenko, prezydent Ukrainy w latach 2014-2019, przebywa za granicą i nie stawił się na wyznaczone przesłuchanie dotyczące wysuniętego wobec niego podejrzenia. W czwartek polityk zapowiedział, że wróci do kraju 17 stycznia.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości