Parlament Ukrainy odmówił prezydentowi. Nie rozpatrzył zmian w ordynacji wyborczej


Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy odmówiła w środę rozpatrzenia projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Dokument został odrzucony jeszcze na etapie ustalania porządku obrad. Kolejne posiedzenie wyznaczono na 28 maja.

Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy mieli zająć się projektem ustawy o zmianie ordynacji wyborczej. Towarzyszył mu projekt nowelizacji ustawy o zakupach publicznych, dzięki której można byłoby sfinansować przedterminowe wybory parlamentarne. Nowy prezydent Wołodymyr Zełenski wyznaczył je na 21 lipca dekretem, który wydał we wtorek.

Kolejne posiedzenie Rady Najwyższej 28 maja

Zgodę na rozpatrzenie zmian w ordynacji wyborczej wyraziło 92 posłów przy koniecznych 226 głosach w liczącym formalnie 450 miejsc parlamencie. Na środowym, zwołanym w trybie nadzwyczajnym, posiedzeniu Rady Najwyższej obecnych było 240 posłów.

Projekt zmian w ordynacji wyborczej, przedstawiony przez Zełenskiego, przewiduje wprowadzenie proporcjonalnego systemu wyborczego oraz obniżenie progu wyborczego z pięciu do trzech procent. W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2014 roku Ukraińcy wybierali połowę Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a drugą połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa). W związku z tym, że deputowani nie zajęli się dokumentem, przewodniczący Rady Najwyższej zamknął posiedzenie. Kolejne odbędzie się 28 maja.

Zełenski rozwiązał parlament

Zmiany w ordynacji byłyby jedną z ostatnich decyzji podjętych przez obecną Radę Najwyższą.

Rozwiązując we wtorek parlament i ogłaszając wcześniejsze wybory, prezydent wyjaśniał, że powodem jest bardzo niskie zaufanie społeczne dla Rady, a podstawą prawną – brak koalicji parlamentarnej od 2016 roku. Zełenski zwrócił się wówczas do przewodniczącego parlamentu Andrija Parubija o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Najwyższej, właśnie w celu przyjęcia zmian w ordynacji wyborczej.

W II turze wyborów prezydenckich, które odbyły się 21 kwietnia, Zełenski otrzymał ponad 73 proc. poparcia, pokonując dotychczasowego prezydenta Petra Poroszenkę.

Autor: rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości