Ukraina: ośmiu zabitych, 16 rannych w operacji antyterrorystycznej

Aktualizacja:

Osiem osób zginęło, a 16 odniosło rany i jest hospitalizowanych w wyniku operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku na wschodniej Ukrainie – podały władze obwodu donieckiego, w którym leży to opanowane przez prorosyjskich separatystów miasto. Wcześniej minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow informował o czterech zabitych oraz 20 rannych wojskowych, a także o "ponad 30 zabitych terrorystach".

Obwodowy wydział ochrony zdrowia poinformował, że dane te pochodzą z poniedziałku i wtorku. Osoby, które hospitalizowano, odniosły obrażenia wywołane postrzałami z broni palnej. "Ich stan lekarze oceniają jako ciężki i średnio ciężki" – głosi komunikat. Nie uściślono w nim, kim są zabici i ranni.

MSW Ukrainy: Ponad 30 zabitych terrorystów

We wtorkowy poranek Arsen Awakow powiedział tymczasem, że w okolicach Słowiańska w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej toczyły się ciężkie walki. Jak informowały media, miasto zostało otoczone pierścieniem sił rządowych. Resort obrony oświadczył, że siły rządowe straciły śmigłowiec. We wtorek rano sytuacja w Słowiańsku była opanowana.

Podsumowując akcję, ukraiński minister napisał, że w czasie walk zginęło ponad 30 prorosyjskich separatystów.

"Zgodnie z naszymi szacunkami życie straciło ponad 30 terrorystów. Dziesiątki zostało rannych" - podał szef MSW. Awakow napisał również, że wśród separatystów "jest wielu ludzi z Krymu, a także Rosjanie". "W poniedziałek byli również Czeczeni" - poinformował minister.

O podobnej liczbie zabitych poinformował sztab prorosyjskiej samoobrony Słowiańska.

"Nie strzelamy do cywilów"

- Według ostatnich danych ogólnie mamy około 30 zabitych, wśród których są osoby cywilne oraz dwu-, trzykrotnie więcej rannych - powiedział agencji Interfax jeden z przywódców samoobrony Myrosław Rudenko.

Straty odnotowano również po stronie rządowej. Jak poinformował Awakow, zginęło czterech żołnierzy, zaś 20 odniosło rany. Minister oświadczył również, że prowadzenie operacji jest utrudnione, bo siły rządowe starają się uniknąć ofiar po stronie ludności cywilnej. "Nie strzelamy do cywilów" - zapewnił.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg, adso//kdj/mtom / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: