TVN24 | Świat

OBWE zawiesza misję w Donbasie. "Mamy obawy o nasze bezpieczeństwo"

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
karol
Źródło:
PAP, Unian

Działania OBWE w Donbasie zostały zawieszone. Powodem są trwające protesty przed hotelem w Doniecku, w którym przebywają członkowie Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - przekazał agencji Reutera szef misji Halit Czevik.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Ze względu na obawy o nasze bezpieczeństwo i ze względu na nasze zasady bezpieczeństwa zawiesiliśmy działania - powiedział Czevik. Dodał, że członkowie misji nie odczuli na razie zagrożenia ze strony protestujących.

Nie sprecyzowano, na jakim terenie ani na jak długo zawieszone będą działania obserwatorów.

Protesty przed hotelem

W raporcie misji z 16 października podano, że "od rana 15 października Specjalna Misja Monitorująca (SMM) zarejestrowała masowe zgromadzenie przed hotelem, w którym mieszkają jej członkowie w niebędącym pod kontrolą rządu Doniecku, które utrudniało jakiekolwiek przemieszczanie się patroli do i z hotelu 15 i 16 października". Napisano, że przed budynkiem zebrało się ok. 50-100 osób - przeważnie młodych mężczyzn. Niektórzy z nich mieli przy sobie transparenty i krytykowali działania misji. Rozstawiono też 22 namioty.

Reuters podkreśla, że misja już wcześniej stawała w obliczu podobnych protestów ze strony wspieranych przez Rosję separatystów, ale tym razem demonstrujący zablokowali wejście do hotelu. Agencja pisze, że ok. 200 prorosyjskich protestujących w sobotę żądało zwolnienia separatysty zatrzymanego przez ukraińskie wojsko w minionym tygodniu.

Ministerstwo obrony Ukrainy podało, że zatrzymany, który według resortu jest obywatelem rosyjskim, należał do grupy rosyjskich wojskowych, którzy przeprowadzali misję rozpoznawczą pod przykryciem.

Misja specjalna OBWE monitoruje sytuację w Donbasie. Zdjęcie archiwalne OSCE/Evgeniy Maloletka

Sytuacja w Donbasie

Specjalna Misja Monitorująca OBWE obserwuje sytuację w Donbasie, gdzie od 2014 roku trwa konflikt między siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami. Misja działa na całym terytorium Ukrainy, również na terenie niebędącym pod kontrolą władz w Kijowie. Jej zadaniem jest nadzorowanie procesu zawieszenia broni między wojskami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami, a także sporządzanie raportów dotyczących sytuacji w strefie konfliktu.

W sobotnim raporcie misja podała, że separatyści rozmieścili 58 jednostek sprzętu wojskowego na terenie niekontrolowanych przez wojsko ukraińskie obwodów ługańskiego i donieckiego, naruszając linię demarkacyjną.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Konflikt na UkrainiePAP

Autor:tas, karol

Źródło: PAP, Unian

Źródło zdjęcia głównego: OSCE/Evgeniy Maloletka