OBWE "widzi gotowość do kontynuacji konfliktu" na wschodzie Ukrainy


Strony konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy przygotowują się do jego nasilenia – oświadczył we wtorek wiceszef misji monitoringowej OBWE Alexander Hug. Jak stwierdził, świadczy o tym sytuacja na linii rozgraniczenia między prorosyjskimi bojownikami a wojskami rządowymi.

- W ubiegłym tygodniu nasi obserwatorzy odnotowali występowanie wyższego stopnia przemocy na linii rozgraniczenia. Liczba naruszeń porozumień o wstrzymaniu walk wzrasta. Szczególne zaniepokojenie wywołuje sytuacja na odcinku switłodarskim, gdzie liczba naruszeń jest dwukrotnie większa niż tydzień wcześniej – powiedział Hug.

"Gotowość do kontynuacji konfliktu"

Tak zwany odcinek bądź łuk switłodarski to strategicznie ważny teren w pobliżu miast Debalcewe i Switłodarsk w obwodzie donieckim. W Switłodarsku znajduje się ważna elektrociepłownia i zbiornik wodny, a pozostające pod kontrolą separatystów Debalcewe pełniło przed konfliktem rolę ważnego węzła kolejowego i drogowego.

Hug oświadczył, że strony konfliktu nie realizują ustaleń o wycofaniu z linii rozdziału ciężkiego sprzętu wojskowego i rozminowaniu tego obszaru. - Co więcej, rozmieszczane są tam nowe miny. Widzimy także świeżo wykonane okopy – zaznaczył.

- Na wschodzie Ukrainy Specjalna Misja Monitoringowa OBWE widzi gotowość do kontynuacji konfliktu – podkreślił Hug.

Cztery lata walk

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku, kiedy prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie w Donbasie dwóch tak zwanych republik ludowych: donieckiej i ługańskiej. Wydarzenia te poprzedziło zajęcie przez Rosję należącego do Ukrainy Krymu.

W wyniku walk w Donbasie zginęło dotychczas około 10 tysięcy ludzi.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości