Rozłączeni przez wojnę, spotkali się w Stambule

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Spotkanie części uwolnionych obrońców Azowstalu z ich rodzinami
Spotkanie części uwolnionych obrońców Azowstalu z ich rodzinamiBiuro prezydenta Ukrainy
wideo 2/2
Biuro prezydenta UkrainySpotkanie części uwolnionych obrońców Azowstalu z ich rodzinami

Uwolnieni z rosyjskiej niewoli dowódcy obrony zakładów Azowstal w Mariupolu po miesiącach rozłąki spotkali się z bliskimi w Turcji. Zdjęcia ze spotkania bliskich opublikowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Do Turcji udali się pierwsza dama Ołena Zełenska i szef biura prezydenta Andrij Jermak, który zorganizował spotkanie pięciu ukraińskich wojskowych, niedawno uwolnionych z rosyjskiej niewoli, z ich bliskimi. Biuro prezydenta opublikowało nagranie i zdjęcia ze spotkania w Stambule.

Spotkanie części uwolnionych obrońców Azowstalu z ich rodzinamipresident.gov.ua
Spotkanie części uwolnionych obrońców Azowstalu z ich rodzinamipresident.gov.ua
Spotkanie części uwolnionych obrońców Azowstalu z ich rodzinamipresident.gov.ua

Podczas wizyty Jermak odznaczył pięciu obrońców Mariupola i zakładów Azowstal, uhonorowanych tytułem Bohatera Ukrainy.

21 września w ramach wymiany jeńców z Rosją władzom ukraińskim udało się uwolnić 215 wojskowych, w tym dowódców obrony Mariupola i zakładów Azowstal. Jeńcy zostali wymienieni na prokremlowskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka i 55 rosyjskich żołnierzy.

>> "Z kim rozmawiam?". Przy telefonie był jej syn, uwolniony żołnierz. Jego zdjęcia z Azowstalu obiegły światowe media

Pięciu dowódców z Azowstalu – dowódcy pułku Azow Denys Prokopenko i Światosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko – do końca wojny ma pozostać w Turcji. To część ustaleń z Rosją, w których ważną rolę miał odegrać turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

W maju obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że "ma zostać uratowane życie żołnierzy".

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu. Miasto to zostało niemal zrównane z ziemią przez rosyjskie siły, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

Zdjęcia z "miejsca śmierci i życia". Pokazał je obrońca Azowstalu

Autor:akw/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości