TVN24 | Świat

Dzieci urodzone przez surogatki czekają na odbiór. "Biurokratyczny kłębek zaczyna się rozsupływać"

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP, tsn.ua, Radio Swoboda

70 noworodków urodzonych przez ukraińskie surogatki czeka na odbiór przez rodziców obcokrajowców - podały media. Rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa przekazała, że kolejne pary oczekują na zgodę na wyjazd z noworodkami z Ukrainy.

Ludmyła Denisowa powiedziała w programie TSN telewizji 1+1, że pary z Chin i Hiszpanii wypełniły konieczne dokumenty i oczekują na pozwolenie od ukraińskiego MSZ na wyjazd z Ukrainy, co powinno nastąpić - jak zaznaczyła - już w przyszłym tygodniu.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

W połowie maja ukraińskie media obiegło nagranie opublikowane na YouTube przez klinikę medycyny reprodukcyjnej BioTexCom w Kijowie. Pokazywało, jak wygląda opieka nad urodzonymi przez surogatki niemowlętami, "zakontraktowanymi" przez zagraniczne pary. Noworodki przebywają w jednym z hoteli, nie mogą być jednak odebrane przez potencjalnych rodziców adopcyjnych z uwagi na zamknięte granice - władze Ukrainy podjęły taką decyzję, by powstrzymać pandemię COVID-19. Publikując wideo, które zostało przetłumaczone na 12 języków, klinika chciała zwrócić uwagę na ten problem - podało Radio Swoboda.

CZYTAJ TAKŻE: "Międzynarodowy sklep z noworodkami". Dzieci urodzone przez surogatki czekają na odbiór

W ciągu tygodnia liczba oczekujących na odbiór dzieci w hotelu wzrosła o 20 i wynosi obecnie 70 - poinformował program TSN. Według dziennikarzy tej stacji, dzieci odebrało sześć par, niektórym z nich udało się wyjechać z Ukrainy. "Biurokratyczny kłębek zaczyna się rozsupływać" - skomentowała 1+1.

Ponad 100 dzieci

W programie przedstawiono historię pary ze Szwecji, która przyleciała na Ukrainę, przeszła obowiązkową obserwację i zdążyła na poród dziecka. "Potrzebowaliśmy kilku dni, żeby dowiedzieć się, jakie dokumenty musimy skompletować. To nie zajęło dużo czasu, co więcej, bardzo pomogła nam nasza ambasada" - powiedzieli przed kamerami.

Ludmyła Denisowa w ubiegłym tygodniu poinformowała, że zwróci się do szefa MSZ Dmytra Kułeby o pomoc w umożliwieniu rodzicom odebrania dzieci mimo zamkniętych granic w związku z pandemią.

Denisowa mówiła, że na Ukrainie jest ponad 100 dzieci urodzonych przez matki surogatki, które z powodu zamkniętych granic nie mogą pojechać do krajów, skąd pochodzą zleceniodawcy legalnej na Ukrainie usługi.

Zastępcze macierzyństwo na Ukrainie jest legalne. Surogatką może zostać kobieta, która jest matką.

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, tsn.ua, Radio Swoboda