Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
mm//mm
Źródło:
PAP

Zima nie zatrzyma kontrofensywy prowadzonej przez siły ukraińskie, a największy przełom wciąż jest jeszcze przed nami - powiedział w rozmowie z amerykańską stacją CNN generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania Tauryda, czyli wojsk ukraińskich w obwodzie zaporoskim i części obwodu donieckiego.

> Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zwróciła się w sobotę do Ukraińców z apelem o opuszczenie Półwyspu Krymskiego na czas jego wyzwalania spod okupacji. Zaapelowała o przeczekanie tego okresu na terytorium kontrolowanym przez rząd w Kijowie albo w kraju trzecim.

> Do silnej eksplozji doszło w sobotę rano w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie. W mieście rozległy się syreny alarmowe ostrzegające przed atakiem powietrznym - podał niezależny portal Krym.Realii, związany z Radiem Swoboda.

Okupacyjna administracja rosyjska oświadczyła, że obrona powietrzna udaremniła atak rakietowy - dodał portal. Dziennikarze relacjonują, że po eksplozji odczuwalna była fala uderzeniowa, od której zadrżały szyby w oknach. Mieszkańców wezwano, by ukryli się w schronach. Alarm trwał około półtorej godziny.

> Zima nie zatrzyma kontrofensywy prowadzonej przez siły ukraińskie, a największy przełom wciąż jest jeszcze przed nami - powiedział w rozmowie z amerykańską stacją CNN generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania Tauryda, czyli wojsk ukraińskich w obwodzie zaporoskim i części obwodu donieckiego.

Ukraina, wojsko Min. Obrony Ukrainy/Facebook

> Siły ukraińskie kontynuują ofensywę na kierunku melitopolskim i bachmuckim oraz zadają wojskom przeciwnika straty w sile żywej i sprzęcie na całej linii frontu - poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

> Pod okupacją Rosji pozostaje ok. 2,8 tys. miejscowości ukraińskich - podało ministerstwo reintegracji Ukrainy. Są to miasta i wsie, nad którymi rząd w Kijowie stracił kontrolę po rosyjskiej pełnowymiarowej napaści na ten kraj w 2022 roku.

Od początku rosyjskiej agresji siły ukraińskie wyzwoliły 687 miejscowości - informuje Interfax-Ukraina. Resort reintegracji nie posiada informacji w sprawie tego, ile osób przebywa na tymczasowo okupowanym terytorium Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mm//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook