Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
FC
Źródło:
TVN24.pl, PAP, Reuters
Wieczorne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego z 7 stycznia 2022
Wieczorne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego z 7 stycznia 2022TVN 24
wideo 2/21
TVN 24Wieczorne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego z 7 stycznia 2022

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 319. dzień. Mimo zapowiadanego zawieszenia broni, w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę Rosjanie atakowali ukraińskie miasta. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Słowa rosyjskich przywódców dotyczące zawieszenia broni na Boże Narodzenie okazały się kłamstwem - stwierdził w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Coś tam mówili o rzekomym zawieszeniu broni... Ale rzeczywistość jest taka, że rosyjskie pociski znów uderzały w Bachmut i inne ukraińskie pozycje - powiedział.

> Wołodymyr Zełenski podpisał w sobotę dekret dotyczący wprowadzenia sankcji m.in. wobec znanych rosyjskich artystów. Wśród objętych restrykcjami są zdobywca Oscara, reżyser Nikita Michałkow oraz światowej sławy sopranistka Anna Netrebko.

> Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły w nocy z soboty na niedzielę siedem ataków rakietowych na Kramatorsk i dwa na Konstantynówkę - poinformował na Facebooku Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego. W Kramatorsku zniszczone zostały budynki placówki oświatowej i zakładu przemysłowego oraz spółdzielni garażowej. W Konstantynówce ostrzelana została strefa przemysłowa. Nie było ofiar.

> W walkach pod Bachmutem, w obwodzie donieckim, ługański oddział Państwowej Służby Granicznej Ukrainy zlikwidował w sobotę co najmniej 18 najemników z Grupy Wagnera - podała Ukrainska Prawda.​​​​

> Jewgienij Prigożyn, założyciel grupy Wagnera, która bierze udział walkach o Bachmut, wyjaśnił w sobotę, dlaczego miasto jest tak ważnym celem. - Wisienką na torcie jest system kopalń Soledar i Bakhmut, który w rzeczywistości jest siecią podziemnych miast - powiedział.

> Eszelon z rosyjskim personelem wojskowym, liczący około 700-800 osób, został przerzucony w nocy z soboty na niedzielę na Białoruś - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC

Źródło: TVN24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości