Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 127. dzień. Wojska agresora usiłują zablokować Lisiczańsk w obwodzie ługańskim i przejąć kontrolę nad drogą z tego miasta do Bachmutu w obwodzie donieckim - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Ukraiński wywiad wojskowy przekazał, że doszło do największej jak dotąd wymiany jeńców z Rosją. W jej wyniku 144 żołnierzy ukraińskich, w tym 95 obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, wróciło do domu, jednak większość z nich ma poważne obrażenia. Najmłodszy zwolniony żołnierz ma 19 lat, a najstarszy 65.

> Brytyjskie władze objęły sankcjami kolejnych 13 osób i podmiotów z Rosji. Wśród nich są drugi najbogatszy człowiek Rosji, Władimir Potanin oraz kuzynka Putina, Anna Cywilowa.

> Jak przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wojska agresora usiłują zablokować Lisiczańsk w obwodzie ługańskim i przejąć kontrolę nad drogą z tego miasta do Bachmutu w obwodzie donieckim. Lisiczańsk jest ważnym punktem oporu w tym regionie - to ostatnie duże miasto w obwodzie kontrolowane przez siły ukraińskie.

> Polskie armatohaubice samobieżne Krab z powodzeniem działają na froncie w Ukrainie - oświadczył w środę na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. "Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne narodowi polskiemu za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy wasze pomocne ramię" - napisał.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na szczycie NATO w Madrycie sformułowano nową koncepcję strategiczną sojuszu, uznając Rosję za najważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim, podkreślił, że nie sposób zagwarantować bezpieczeństwa w Europie bez Ukrainy.

> Podczas drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie premier Boris Johnson ogłosi przekazanie przez Wielką Brytanię kolejnego miliarda funtów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - poinformował brytyjski rząd.

> Zamroziliśmy dotychczas około 330 mld dolarów środków finansowych należących do rosyjskiej elity i banku centralnego od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała w oświadczeniu REPO (Russian Elites, Proxies, and Oligarchs), międzynarodowa grupa zadaniowa ds. sankcji, do której należą sojusznicy Ukrainy.

> Rosyjski przemysł samochodowy w maju odnotował rekordowy spadek produkcji. W minionym miesiącu wyprodukowano zaledwie 3720 samochodów w porównaniu z około 112 tysiącami aut w analogicznym okresie rok wcześniej - poinformowała Agencja Reutera, powołując się na dane państwowego urzędu statystycznego. To spadek o 97 procent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości