TVN24 | Świat

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 93. dzień. Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy stał się kluczowym punktem ataku Rosjan, którzy chcą zamknąć miasto w "kotle" i okrążyć ukraińskich żołnierzy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o "ludobójstwo" w Donbasie i dążenie do przekształcenia tego rejonu w "bezludny obszar". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy stał się kluczowym punktem ataku Rosjan, którzy chcą zamknąć miasto w "kotle" i okrążyć ukraińskich żołnierzy. Amerykański Instytut Badań nad Wojną w swojej analizie twierdzi, że w tym celu rosyjskie wojska próbują odciąć główne trasy dojazdowe.

> To, co w opuszczonych ukraińskich miastach pozostawiają po sobie Rosjanie, szokuje. Skutki dokonanych przez nich zbrodni są zabezpieczane przez grupę prokuratorów do spraw zbrodni wojennych.

> Rosjanie mogą przeprowadzić prowokację i z przejętego ukraińskiego okrętu ostrzelać cywilne statki, wybrzeże Ukrainy albo innego państwa - poinformowała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

> Były zastępca szefa brytyjskiego wywiadu wojskowego profesor Paul Rimmer stwierdził, że decyzja o zaprzestaniu obrony kombinatu Azowstal musiała być dla władz Ukrainy trudna, ale nieunikniona, ponieważ nie było szans na dostarczanie tam żywności i amunicji bądź ewakuację obrońców.

> Ukraińska cerkiew prawosławna wezwała do potępienie i zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla za popełnione przez niego "duchowe zbrodnie" - informuje agencja Ukrinform cytując wpis głowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej metropolity Epifaniusza na Facebooku.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o ludobójstwo w Donbasie i dążenie do przekształcenia tego rejonu w "bezludny obszar". Zełenski ubolewał też nad podziałami w Unii Europejskiej, które uniemożliwiają nałożenie dalszych sankcji na Rosję.

> Rosyjscy oligarchowie mogliby wykupić się z sankcji, a uzyskane w ten sposób pieniądze zostałyby przeznaczone na pomoc dla Ukrainy – taką propozycję kanadyjskiej wicepremier i minister finansów Chrystii Freeland mają rozważać zachodni sojusznicy.

> Grupa CCC sprzedała spółkę zależną w Rosji - poinformowało polskie przedsiębiorstwo w raporcie kwartalnym. Wszystkie udziały zostały sprzedane za pół miliona rubli.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości