Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Tak strzelają wyrzutnie systemu HIMARS. Nagranie z ćwiczeń US Army z 2019 roku
Tak strzelają wyrzutnie systemu HIMARS. Nagranie z ćwiczeń US Army z 2019 roku
Sgt. Cody Ewing / dvidshub.net
Sgt. Cody Ewing / dvidshub.netTak strzelają wyrzutnie systemu HIMARS. Nagranie z ćwiczeń US Army z 2019 roku

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 219. dzień. Władimir Putin podpisał dekrety uznające "niezależność" Chersonia i Zaporoża oraz zapowiedział, że w piątek włączy cztery ukraińskie obwody do Rosji. Zachodni przywódcy nie uznają aneksji terytorium Ukrainy. "Ceremonia" podpisania umów o włączeniu nielegalnie zajętych terytoriów Ukrainy do Rosji na odbyć się w Moskwie. "Takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej, rażąco naruszają Cele i Zasady Karty Narodów Zjednoczonych i nie zostaną uznane przez świat" - napisał na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Władimir Putin podpisał dekrety uznające "niezależność" Chersonia i Zaporoża oraz zapowiedział, że w piątek włączy cztery ukraińskie obwody do Rosji. Zachodni przywódcy zapowiedzieli, że nie uznają aneksji terytorium Ukrainy.

> 30 września w Moskwie ma odbyć się "ceremonia podpisania umów o włączeniu do Rosji nowych terytoriów", czyli okupowanych ukraińskich obwodów, gdzie przeprowadzono pseudoreferenda. Zdaniem znanego ukraińskiego politologa Wołodymyra Fesenki, "uroczystość ma być prezentem" dla Władimira Putina na 70. urodziny.

> "Takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej, rażąco naruszają Cele i Zasady Karty Narodów Zjednoczonych i nie zostaną uznane przez świat" - napisał na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski o zapowiedzi włączenia nielegalnie zajętych ukraińskich obszarów do Rosji.

> Ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk, były korespondent agencji UNIAN w Moskwie, przekazał, że rosyjscy żołnierze, którzy przybywają na Ukrainę w ramach mobilizacji i uzupełniają jednostki wroga, "są zdemotywowani i zupełnie nie nadają się do walki".

> Ograniczenie zastrzegające, że uzbrojenie przekazane przez USA Ukrainie nie będzie używane do ataków na cele w Rosji, dotyczy tylko systemów artylerii rakietowej HIMARS - powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.

HIMARS UkrainaAnastasia Vlasova/The Washington Post/Getty Images

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Włoch Mario Draghim. Zełenski podziękował "polskim braciom" za "wsparcie obronne dla Ukrainy" i za "współpracę na rzecz wspólnego bezpieczeństwa".

> Władimir Putin prawdopodobnie będzie chciał wykorzystać zmobilizowanych żołnierzy na terytoriach okupowanych, ale zniszczenie tych sił nie będzie dla nas trudne - stwierdził w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" Ołeksij Arestowycz, doradca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do spraw komunikacji strategicznej w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony.

> Ziraat Bank, jako ostatni z tureckich banków, ogłosił zawieszenie korzystania z rosyjskiego systemu płatniczego Mir - podał Reuters, cytując dyrektora banku Alpaslana Cakara.

> Sejm przyjął uchwałę potępiająca pseudoreferenda organizowane na okupowanych terenach Ukrainy przez Rosję oraz wzywającą Unię Europejską do wstrzymania wydawania wiz obywatelom Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NEXTA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości