Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Pentagon: nie mamy planów rozmieszczenia systemów Patriot w Ukrainie
Pentagon: nie mamy planów rozmieszczenia systemów Patriot w Ukrainie
Pentagon: nie mamy planów rozmieszczenia systemów Patriot w Ukrainie

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 280. dzień. Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder przekazał, że USA nie mają planów dostarczania systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja. Prezydent Ukrainy przekazała, że siły rosyjskie próbują nacierać w Donbasie i Charkowie. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Rosja ostrzeliwuje Ukrainę pociskami zaprojektowanych do przenoszenia głowic nuklearnych. Używa ich do niszczenia stosowanej przez Ukraińców obrony powietrznej - powiedział Reutersowi wysoki rangą amerykański wojskowy.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo, że sytuacja na linii frontu pozostaje trudna, a siły rosyjskie próbują nacierać w Donbasie i Charkowie.

> Od lat było jasne, że rząd węgierski nie zgodzi się na formalne spotkanie Komisji NATO-Ukraina, dopóki Węgrzy z Zakarpacia nie odzyskają swoich praw - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

> Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że rozmawiał z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony USA. Tematem był "tragedia, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie".

> Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder przekazał, że USA nie mają obecnie planów dostarczania systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

> Przebywająca z wizytą w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała brytyjskich posłów do "zjednoczenia światowej społeczności" i pomocy w zakończeniu konfliktu Ukrainy z Rosją. Podkreśliła, że Ukraina potrzebuje nie tylko zwycięstwa, ale i sprawiedliwości.

> W skrócie: Patrioty i transformatory to jest to, czego Ukraina potrzebuje najbardziej - zadeklarował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, goszczący na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Bukareszcie.

> Włochy udzielą Ukrainie pomocy w odbudowie sieci energetycznych uszkodzonych przez rosyjskie ostrzały - powiedział w Bukareszcie minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości