Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
katke
Źródło:
PAP
Zełenski: walczymy o Europę dla nas i dla kolejnych pokoleń
Zełenski: walczymy o Europę dla nas i dla kolejnych pokoleńKolegium Europejskie w Natolinie
wideo 2/3
Kolegium Europejskie w NatolinieZełenski: walczymy o Europę dla nas i dla kolejnych pokoleń

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 340. dzień. "Plany dopuszczenia przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) rosyjskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu świadczą o całkowitej pogardzie dla śmierci niewinnych Ukraińców" - napisał w sobotę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Sprzeciw wobec planów MKOl wyraził wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał sow przemówieniu wideo w sobotę wieczorem sojuszników do dostarczenia jego armii pocisków dalekiego zasięgu w celu ochrony przed ostrzałem, takim jak ten w Kostiantyniwce, w którym zginęły trzy osoby, a 14 zostało rannych. - Powstrzymanie tego rosyjskiego terroru byłoby możliwe, gdybyśmy mieli odpowiednie siły rakietowe w naszej armii. Aby terroryści nie mieli poczucia bezkarności - mówił.

> Amerykański pisarz Stephen King wezwał Rosję do zaprzestania wojny w Ukrainie i bombardowania ludności cywilnej. Zapowiedział, że nie będzie już podpisywał kontraktów z rosyjskimi wydawnictwami. "Na miłość boską, Rosjo, przerwij tę bezsensowną wojnę w Ukrainie. Przestańcie bombardować nieuzbrojonych cywilów. Putin musi ustąpić" - napisał autor powieści grozy w piątek na Twitterze.

> - Dostarczając broń Ukrainie, zawsze będę miał na uwadze bezpieczeństwo Niemiec - zapewnił kanclerz Olaf Scholz w sobotę w swoim cotygodniowym wystąpieniu wideo z cyklu "Kanzler Kompakt". Zaapelował do rodaków: "Zaufajcie rządowi! Zaufajcie także mnie!". Wielu ludzi w Niemczech chciałoby, "żeby wojna się nie zbliżała", żeby rząd i kanclerz trzymali nerwy na wodzy – powiedział Scholz. - Właśnie to wam obiecuję - zaznaczył. Dodał, że podejmowane decyzje są zawsze dokładnie przemyślane i skoordynowane na szczeblu międzynarodowym.

> Tylko w obwodzie charkowskim identyfikacji wymaga ponad 400 ciał ofiar rosyjskiej agresji, odnalezionych na wyzwolonych terenach – powiadomiła w sobotę ukraińska policja. Jak przekazano, prace ekspertów w celu identyfikacji ciał ofiar rosyjskiej agresji toczą się "każdego dnia". W obwodzie charkowskim udało się zidentyfikować 199 ciał, odnalezionych w zbiorowych grobach, na ulicach, w budynkach, doraźnych miejscach pochówku. "Wśród nich są zakatowani, rozstrzelani" – zaznaczono.

Czytaj również: "Trwa wielkie sprzątanie. Część bloków nie nadaje się do zamieszkania". Wojciech Bojanowski w Charkowie

> Trzy osoby zginęły i co najmniej dwie zostały ranne w wyniku przeprowadzonego w sobotę rano przez siły rosyjskie ataku rakietowego na dzielnicę mieszkalną w Kostiantyniwce w obwodzie donieckim Ukrainy – powiadomił szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Celem było osiedle mieszkalne. Ostrzał uszkodził cztery bloki, budynek hotelu, garaże oraz samochody.

> - Nasza stała ocena pokrywa się z ostatnimi doniesieniami Bloomberga, który na podstawie źródeł na Kremlu przekazał, że Putin przygotowuje nową ofensywę na Ukrainie, planowaną na luty, marzec - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Dodaje, że celem nowej rosyjskiej kampanii będzie najprawdopodobniej obwód ługański lub doniecki. ISW już wcześniej informował, że Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia w ciągu najbliższego pół roku zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny. Zadaniem sił rosyjskich jest odzyskanie inicjatywy i zakończenie serii sukcesów operacyjnych wojsk ukraińskich - podkreślano.

> W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy zginęły w ciągu ostatniej doby cztery osoby, a siedem zostało rannych; w obwodzie chersońskim odnotowano dwie ofiary śmiertelne i siedmiu rannych – poinformowały władze lokalne w sobotę. - W ciągu doby Rosjanie zabili cztery osoby, siedem zostało rannych – powiadomił szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. W rejonie Sołedaru zginęły trzy osoby, a cztery zostały ranne. W Bachmucie ranne są dwie osoby. Pod ostrzał trafiły domy mieszkańców i infrastruktura cywilna. W obwodzie chersońskim na południu kraju doszło do 19 rosyjskich ostrzałów. Zginęły dwie osoby, siedem zostało rannych - przekazały władze obwodowe

> Korea Płn. skrytykowała w sobotę USA za obietnicę dostarczenia czołgów Ukrainie, twierdząc, że Waszyngton "ponownie przekracza czerwoną linię, aby uzyskać hegemonię w drodze wojny zastępczej" - poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA. Oświadczenie w tej sprawie ogłosiła Kim Jo Jong, wpływowa siostra północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Stwierdziła ona, że Korea Północna będzie "w tym samym okopie", co Rosja w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/MNS.GOV.UA

Pozostałe wiadomości