Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 339. dzień. Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie na Ukrainę. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

> Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.

> Wołodymyr Zełenski podczas zdalnego wystąpienia w Kolegium Europejskim w Natolinie powiedział, że "wolność zawsze będzie wymagała obecności tych, którzy będą jej bronić". - Walczymy o Europę dla nas i dla kolejnych pokoleń, gdzie będziemy mogli żyć w Europie wartości - stwierdził. - Musimy zagwarantować koniec okupacji całego terytorium ukraińskiego i potrzebujemy globalnych gwarancji - przekonywał.

Czołgi Leopard 2PL w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej10 BKPanc.

> Portugalska armia przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy cztery czołgi Leopard 2. Ich wysłania należy spodziewać się w lutym - poinformowało ministerstwo obrony w Lizbonie cytowane przez lokalne media.

> Amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 mogłyby zastąpić wszystkie inne maszyny używane przez nasze wojska - poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat. Wcześniej portal Politico napisał, że państwa NATO rozważają możliwość przekazania Kijowowi nowoczesnych myśliwców.

> MSZ Ukrainy wezwało ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami węgierskiego premiera Viktora Orbana, który porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją" - poinformował rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

> Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji. Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła podjętą przez rząd w Tokio decyzję o dalszym dostosowywaniu sankcji wobec Moskwy do sankcji podjętych przez UE i jej sojuszników - poinformowała Komisja Europejska.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 10 BKPanc.

Pozostałe wiadomości