Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 298. dzień. Ukraiński system energetyczny wciąż jest naprawiany po dziewiątym już zmasowanym ataku rakietowym Rosji na obiekty infrastruktury. W okupowanym Mariupolu na południu Ukrainy przybywa rosyjskich wojskowych, żołnierze w pełnym ekwipunku zapełnili centrum miasta. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotnim wieczornym wystąpieniu zwrócił się do przywódców Zachody, by zapewnili Ukrainie "solidną ochronę nieba, niezawodną tarczę w postaci obrony przeciwlotniczej". - Możecie dać ochronę naszej ludności - stuprocentową ochronę przed rosyjskimi rakietami - stwierdził ukraiński przywódca. Poinformował również, że udało się w ciągu jednego dnia przywrócić prąd 6 milionom Ukraińców.

> Ukraiński system energetyczny wciąż jest naprawiany po dziewiątym już zmasowanym ataku rakietowym Rosji na obiekty infrastruktury. Pogoda utrudnia naprawianie sieci i deficyt energii wciąż jest znaczny - poinformował w sobotę ukraiński operator elektroenergetyczny Ukrenerho.

> W okupowanym Mariupolu na południu Ukrainy przybywa rosyjskich wojskowych, żołnierze w pełnym ekwipunku zapełnili centrum miasta - poinformował w sobotę Petro Andriuszczenko, doradca mera lojalnego wobec władz w Kijowie. "Przyczyna na razie nie jest znana. Po raz ostatni taką liczbę okupantów widziano tutaj tylko podczas działań bojowych" - napisał Andriuszczenko na serwisie Telegram. "Przyczyna na razie nie jest znana. Po raz ostatni taką liczbę okupantów widziano tutaj tylko podczas działań bojowych" - napisał Andriuszczenko na serwisie Telegram.

> Rosja otrzymała nową partię irańskich dronów Shahed-136, mniejszą jednak od pierwszej, która umożliwiła masowe stosowanie tych aparatów przeciwko Ukrainie - poinformował w sobotę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

> W ramach pakietu pomocowego Wielka Brytania dostarczyła Siłom Zbrojnym Ukrainy precyzyjne pociski kierowane Brimstone 2. Pomoc ta odegrała kluczową rolę w zatrzymaniu rosyjskich ataków, napisało ministerstwo na Twitterze i załączyło video z załadanku pocisków do samolotu transportowego RAF

Wielka Brytania potwierdziła dostawę na Ukrainę precyzyjnych pocisków Brimstone 2RAF
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP