Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 251 dni. Brak wody, prądu, internetu, brak możliwości połączenia się przez telefon komórkowy - tak dla wielu kijowian wyglądał poniedziałek po ostrzale przeprowadzonym przez siły rosyjskie. Po południu udało się jednak przywrócić bieżącą wodę i prąd do części mieszkań. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin poinformował, że według ustaleń śledczych Rosjanie deportowali nawet 9400 dzieci z terytorium Ukrainy. Zaznaczył jednak, że realna liczba może być wyższa. Kostin ocenił też, że "to zbrodnia wojenna, jak i element ludobójstwa".

> W wywiadu, przeprowadzonego w bunkrze w Kijowie dla izraelskich mediów, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nie ukrywał swojego rozczarowania Izraelem za to, że nie zajął wyraźnego stanowiska na korzyść Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji.

> Brak wody, prądu, internetu, brak możliwości połączenia się przez telefon komórkowy - tak dla wielu kijowian wyglądał poniedziałek po porannym ostrzale przeprowadzonym przez siły rosyjskie. Po południu udało się jednak przywrócić bieżącą wodę do części mieszkań, a także dostęp do prądu.

> Będziemy wierzyć, że partnerzy zdołają uspokoić retorykę Federacji Rosyjskiej. My ze swojej strony będziemy kontynuować inicjatywę zbożową - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do wycofania się Rosji z porozumienia umożliwiającego eksport zboża z Ukrainy.

> Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w poniedziałek odrzucił oskarżenia Rosji, że Ukraina przygotowuje się do użycia "brudnej bomby" - poinformowała agencja dpa. Jego rzecznik dodał również, że kanclerz potępia "trwające celowe bombardowanie" infrastruktury cywilnej na Ukrainie przez rosyjskie siły zbrojne.

> Zachodni politycy oceniają, że ryzyko użycia przez Rosję broni atomowej rośnie. Można uznać, że istnieją cztery scenariusze kryzysu nuklearnego, jaki może wywołać Kreml - pisze główny komentator spraw zagranicznych dziennika "Financial Times" Gideon Rachman, oceniając, że najbardziej prawdopodobny jest ten "optymistyczny".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości