TVN24 | Świat

MSZ Ukrainy: zrywamy stosunki dyplomatyczne z Syrią

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

W związku z uznaniem przez reżim w Damaszku niepodległości separatystycznych tak zwanych republik ludowych na wschodzie Ukrainy, Kijów zerwał stosunki dyplomatyczne z Syrią przy jednoczesnym zachowaniu stosunków konsularnych z tym krajem - oświadczyło w czwartek ukraińskie MSZ.

Syryjskie władze poinformowały w środę o uznaniu "niepodległości i suwerenności" kontrolowanych przez Moskwę tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Syria stała się w ten sposób drugim krajem świata, po Rosji, który zdecydował się na taki krok. Niepodległość quasi-państw uznały także separatystyczne Abchazja i Osetia Południowa - wspierane przez Kreml samozwańcze struktury na terytorium Gruzji.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Kijów: Syria działa na rozkaz kuratorów na Kremlu

"Ruch (Damaszku) oceniamy jako akt nieprzyjazny wobec Ukrainy, naruszenie jej suwerenności i integralności terytorialnej, a także rażące pogwałcenie ukraińskiego ustawodawstwa, Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego. Nie mamy wątpliwości, że syryjski reżim próbuje nadać pseudopodmiotowość rosyjskim okupacyjnym władzom w obwodach donieckim i ługańskim na rozkaz swoich kuratorów na Kremlu" - czytamy w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych Ukrainy.

MSZ oznajmiło, że rozpoczyna procedurę wprowadzania embarga handlowego wobec Syrii, a także nałoży inne ograniczenia na syryjskie osoby fizyczne i prawne.

"Nasze stanowisko jest jasne - reagujemy możliwie ostro na wszelkie próby podważania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Bronimy naszych interesów narodowych wszelkimi dostępnymi sposobami, w tym na froncie dyplomatycznym" - oznajmił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Reżim Asada sojusznikiem Kremla

Syryjskie władze otwarcie popierają działania Kremla na arenie międzynarodowej, w tym inwazję na Ukrainę. Od 2011 roku w Syrii trwa wojna domowa, a od 2015 roku rosyjskie siły są bezpośrednio zaangażowane w ten konflikt po stronie reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości