"Pracujemy nad tym, by uświadomić Putinowi, że nowy atak na Ukrainę będzie zbyt kosztowny"

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Szef MSZ Dmytro Kułeba przekazał dziennikarzom w Kijowie, że sytuacja na granicy Ukrainy z Rosją, a także na okupowanych terytoriach w Donbasie pozostaje napięta. Minister dodał, że resort pracuje nad wzmocnieniem wsparcia międzynarodowego dla kraju w kwestii współpracy militarnej i bezpieczeństwa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Nagromadzenie rosyjskich wojsk, intensywny zwiad lotniczy, groźby pod adresem Ukrainy, które wybrzmiewają ze strony rosyjskich urzędników różnego szczebla, świadome blokowanie przez Rosję działania formatu normandzkiego i trójstronnej grupy kontaktowej (w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie) - to wszystko należy rozpatrywać jako części składowe agresywnej polityki Rosji przeciwko Ukrainie - powiedział minister spraw zagranicznych na czwartkowym briefingu.

Jak dodał Kułeba, MSZ Ukrainy pracuje nad wzmocnieniem wsparcia międzynarodowego dla kraju w kwestii współpracy militarnej i bezpieczeństwa. - Główny cel to powstrzymanie Rosji przed dalszymi agresywnymi działaniami. Dzięki temu Moskwa musi jasno rozumieć, jakie polityczne, ekonomiczne i ludzkie straty poniesie w przypadku nowego etapu agresji - podkreślił.

Ukraińscy żołnierze walczą z prorosyjskimi separatystami w Donbasie od 2014 roku president.gov.ua

Zadanie ukraińskich dyplomatów

Szef ukraińskiej dyplomacji przekazał, że jego kraj opowiada się za kompleksowym pakietem przeciwdziałania agresywnym zamiarom Kremla, który obejmuje polityczne i ekonomiczne powstrzymywanie Rosji oraz pomoc militarną dla Ukrainy. Zaznaczył, że głównym zadaniem ukraińskich dyplomatów jest zorganizowanie wysokiego poziomu wsparcia międzynarodowego, by nie dopuścić do "nowej fali wojny".

- Nie staramy się zgadnąć, co (siedzi) w głowie Putina, to niewdzięczne zadanie. Pracujemy nad tym, by uświadomił sobie, że nowy atak na Ukrainę będzie zbyt kosztowny, więc lepiej tego nie robić - wskazał minister.

Ton sygnałów wspólnoty międzynarodowej

Dmytro Kułeba zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie ton sygnałów wspólnoty międzynarodowej pod adresem Rosji "znacznie się zaostrzył". UE, NATO, USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwecja, państwa bałtyckie, Polska i inne kraje już wyraziły poparcie dla Ukrainy i ostrzegły Rosję przed eskalacją - wymienił.

Konflikt na UkrainiePAP

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości