MSZ Ukrainy pozbawił ambasadora Iranu akredytacji. Odpowiedź na dostarczanie broni dla Rosji

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w piątek o pozbawieniu akredytacji ambasadora Iranu i zmniejszeniu irańskiego personelu dyplomatycznego w Kijowie. Resort wyjaśnił, że decyzja ta była reakcją na wykorzystanie przez rosyjskie wojsko broni produkcji irańskiej na terytorium Ukrainy.

Na polecenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i w reakcji na wykorzystanie przez rosyjskie wojsko broni produkcji irańskiej na terytorium Ukrainy do MSZ w Kijowie wezwano w piątek charge d'affaires Iranu.

"Stronę irańską poinformowano, że dostarczanie irańskiej broni Rosji w celu jej dalszego wykorzystania przez rosyjskie wojsko przeciwko ukraińskim cywilom i siłom obrony jest bezpośrednio sprzeczne z publicznie zadeklarowanym przez władze Iranu stanowiskiem neutralności, poszanowania dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - czytamy na stronie internetowej MSZ w Kijowie.

Irański dron Shahed-129Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images

MSZ Ukrainy pozbawiło ambasadora Iranu akredytacji

Jak dodano, dostarczanie Rosji broni, wykorzystywanej do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie, jest "nieprzyjacielskim aktem, który zadaje poważny cios stosunkom Ukrainy i Iranu".

W odpowiedzi na taki "nieprzyjacielski akt" strona ukraińska podjęła decyzję o pozbawieniu ambasadora Iranu na Ukrainie akredytacji i o "znacznym" zmniejszeniu liczby personelu dyplomatycznego ambasady irańskiej w Kijowie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości