"Mariupol ostrzelany z Rosji przez Rosjan". Ukraińcy: mamy dowody


Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zgromadziła dowody na bezpośredni udział rosyjskiej armii w ostrzale Mariupola nad Morzem Azowskim w 2015 roku – oświadczył w poniedziałek szef SBU Wasyl Hrycak. Zginęło wówczas 29 cywilów, a ranne zostały 92 osoby.

24 stycznia 2015 roku wschodnie dzielnice mieszkalne Mariupola, ważnego miasta portowego na południowym wschodzie Ukrainy, zostały ostrzelane z wyrzutni rakietowych Grad.

- Mamy dowody, że ten akt terrorystyczny został dokonany przez zawodowych żołnierzy rosyjskich z dwóch dywizji rakietowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – powiedział Wasyl Hrycak na konferencji prasowej w Kijowie.

Atak z Rosji i obwodu donieckiego

Według SBU Mariupol został zaatakowany z terytorium Rosji oraz z części obwodu donieckiego, który od 2014 roku znajduje się pod kontrolą prorosyjskich separatystów.

W Rosji atakiem kierować miał dowódca wojsk rakietowych i artyleryjskich Południowego Okręgu Wojskowego rosyjskiej armii generał Stiepan Jaroszuk. Z terenów zajętych przez separatystów ostrzałem dowodził - według SBU - pułkownik rosyjskiej armii Aleksandr Capluk. Koordynacją działań tych dwóch ugrupowań zajmował się z kolei rosyjski podpułkownik Maksim Własow – poinformowała SBU.

Hrycak poinformował, że w ataku uczestniczyły jednostki 200. Brygady Zmechanizowanej z Pieczengi oraz 2. Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej. Szef SBU oświadczył, że śledczy udokumentowali, kiedy żołnierze tych jednostek przekraczali granicę rosyjsko-ukraińską, oraz drogi, którymi poruszali się na swoje pozycje przed atakiem.

SBU: mamy nagrania i dokumenty

Hrycak oświadczył, że Rosjanie ostrzelali Mariupol 120 pociskami. - Gdy otrzymali informację, że na miejsce udaje się misja OBWE, rosyjscy wojskowi zaczęli zacierać ślady zbrodni i ukrywać sprzęt, by powrócić z nim do Rosji – powiedział.

SBU dysponuje nagraniami rozmów telefonicznych i innymi dokumentami, które potwierdzają udział rosyjskich wojsk w ataku na dzielnice mieszkalne Mariupola. Materiały te zostaną przekazane do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości – poinformował Hrycak.

Mariupol położony jest nad Morzem Azowskimtvn24

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości