Londyn: Wielka Brytania i Polska zbudują w Ukrainie dwa tymczasowe osiedla

Autor:
ks/adso
Źródło:
Reuters, PAP

Wielka Brytania i Polska zbudują dwa tymczasowe osiedla w zachodniej i środkowej Ukrainie, aby zapewnić mieszkania osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów w wyniku rosyjskiej agresji - przekazał we wtorek rząd w Londynie, obiecując 10 milionów funtów na finansowanie tego projektu. - Tworzymy wręcz taki duet sojuszniczy i uznaliśmy, że warto byłoby, aby zająć się także pomocą infrastrukturalną dla Ukrainy - powiedział rzecznik polskiego resortu dyplomacji Łukasz Jasina.

Szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly przypomniał, że schronienie w Wielkiej Brytanii znalazło prawie 118 tys. Ukraińców zmuszonych do opuszczenia Ukrainy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Dodał jednak, że zaczęły pojawiać się problemy ze znajdowaniem uchodźcom zakwaterowania.

Cleverly: partnerstwo brytyjsko-polskie pomoże zapewnić światło, ciepło i domy

W związku z tym rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że wspólnie z Polską Wielka Brytania zbuduje dwa osiedla we Lwowie w zachodniej Ukrainie i Połtawie w centralnej części kraju. Dadzą one schronienie ponad 700 osobom.

Relacja z wojny w Ukrainie w tvn24.pl >>>

- Przez ostatni rok (prezydent Rosji Władimir - red.) Putin atakował domy i inną infrastrukturę cywilną, za co Ukraińcy płacili wysoką cenę - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych w oświadczeniu. - To nowe partnerstwo brytyjsko-polskie pomoże zapewnić światło, ciepło i domy najbardziej potrzebującym - dodał.

Polski MSZ: tworzymy z Wielką Brytanią duet sojuszniczy

Do informacji odniósł się także rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. - Przygotowanie domów i urządzeń niezbędnych mieszkańcom Ukrainy w różnych miejscach i stopniu - z jednej strony w miejscach takich jak Bucza, i tych mniej zagrożonych takich jak Lwów - jest elementem działalności naszego państwa, realizowanym samodzielnie lub we współpracy z wybranymi partnerami. W wypadku Lwowa takim partnerem jest Wielka Brytania i ich agencje zajmujące się tymi kwestiami, w tym ministerstwo spraw zagranicznych - powiedział PAP.

Jak zaznaczył, "Polska współpracuje specjalnie z Wielką Brytanią na Ukrainie". - Tworzymy wręcz taki duet sojuszniczy, który do tej pory zajmował się wieloma kwestiami politycznymi, wojskowymi i uznaliśmy, że warto byłoby, aby zająć się także pomocą infrastrukturalną dla Ukrainy. Na ile ta pomoc się w przyszłości rozszerzy, tego jeszcze nie wiemy, ale jest to bardzo dobry początek, bardzo dobrze odnotowany przez stronę brytyjską - powiedział rzecznik MSZ.

MSZ poinformowało w poniedziałek, że Wielka Brytania zapowiedziała udzielenie wsparcia finansowego w ramach polsko-brytyjskiego partnerstwa. Ma ono umożliwić zapewnienie tymczasowych obiektów mieszkalnych, przekazanie źródeł zasilania i udzielenie pomocy ludziom, którzy stracili domy w wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Polski resort dyplomacji potwierdził, że na dwóch osiedlach, we Lwowie na zachodzie Ukrainy i w Połtawie na wschodzie kraju, będzie można zakwaterować ponad 700 Ukraińców wymagających szczególnego wsparcia, którzy uciekli przed ciężkimi walkami frontowymi lub stracili własne domy w wyniku rosyjskich bombardowań.

Polski MSZ: pomocy humanitarnej potrzebuje niemal połowa przedwojennej ludności Ukrainy

Jak podkreśla MSZ, uznaje się, że na Ukrainie pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 17,6 miliona osób, a ponad 8 milionów zostało zarejestrowanych w Europie jako uchodźcy, co stanowi największą falę migracji w Europie od czasów II wojny światowej. Resort dyplomacji podkreśla, że z powodu rosyjskiej napaści, pomocy humanitarnej potrzebuje niemal połowa przedwojennej ludności Ukrainy. Wskazuje, że do tej pory około 6 milionów osób zostało wewnętrznie przesiedlonych na terenie tego państwa.

"Trwający rosyjski ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej pozbawił także prądu blisko 10 milionów osób. Z powodu powszechnych braków zasilania, w niektórych przypadkach trwających nawet przez dwanaście godzin na dobę, rodziny, aby przetrwać, były zmuszone uciekać się do tak desperackich działań jak topienie śniegu, aby pozyskać wodę czy też podgrzewanie cegieł, aby się ogrzać. Dzięki partnerstwu, za pośrednictwem szkół, szpitali i domów kultury, na obszary odzyskane i przyfrontowe, w tym w Charkowie, Doniecku, Zaporożu, Mikołajowie, Odessie i Chersoniu, dostarczone zostaną agregaty prądotwórcze, aby wspomóc nawet 450 tysięcy osób" - podkreśliło w komunikacie MSZ.

Przypomniało, że Polska i Wielka Brytania współpracują także z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem, udzielając wsparcia finansowego, aby pomóc ludziom w radzeniu sobie w skrajnie niskich temperaturach podczas surowej zimy.

Jak informuje MSZ, polsko-brytyjski projekt polegający na zapewnianiu obiektów mieszkalnych jest realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej i stanowi rozwinięcie dotychczasowego polskiego programu, w ramach którego według resortu dyplomacji zapewniono już dach nad głową dla dziesiątek tysięcy ludzi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/adso

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości