Świat

Ukraina skarży Rosję do Trybunału w Hadze

Świat

ShutterstockKijów oskarża Moskwę o łamanie konwencji o finansowaniu terroryzmu i konwencji o dyskryminacji rasowej

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko polecił skierować do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze pozew przeciwko Rosji. Jest to związane z łamaniem przez Federację Rosyjską konwencji o finansowaniu terroryzmu i konwencji o dyskryminacji rasowej.

Pozew jest związany z działalnością Rosji, która wspiera prorosyjskich bojowników w ukraińskim Donbasie, a także z sytuacją Tatarów na zaanektowanym przez Rosję w 2014 r. Krymie, należącym do Ukrainy.

- Federacja Rosyjska od trzech lat brutalnie łamie prawo międzynarodowe, od trzech lat bezprawnie zajmuje Krym, prowadzi bezprawną okupację wschodu naszego kraju na obszarach obwodu donieckiego i ługańskiego oraz realizuje politykę wyniszczania i dyskryminacji na Krymie - oświadczył prezydent Petro Poroszenko, który poinformował o pozwie na Twitterze.

Zbrodnie separatystów

Poroszenko spotkał się w tej sprawie m.in. z wiceminister spraw zagranicznych Ołeną Zerkal i pełnomocnikiem prezydenckim do spraw narodu Tatarów krymskich Mustafą Dżemilewem.

Prezydent "podkreślił, że w ciągu (ostatnich) trzech lat rosyjscy bojownicy (w Donbasie) dokonali licznych ataków terrorystycznych, których ofiarą padły setki tysięcy niewinnych ludzi, zmuszonych do opuszczenia swoich domów" - przekazała w komunikacie administracja Poroszenki.

Prezydent podkreślił, że w wyniku aneksji Krymu i sytuacji w Donbasie na Ukrainie jest 1,7 mln tzw. przesiedleńców wewnętrznych.

- Ci, którzy pozostali na Krymie i w Donbasie, poddawani są torturom i represjom. Zakazywana jest działalność Medżlisu (samorządu) narodu Tatarów krymskich i popełniane są inne przestępstwa, które nie mogą pozostawać bez kary - powiedział Poroszenko.

Wśród zbrodni, których dokonali sterowani przez Moskwę separatyści, prezydent wymienił m.in. zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Donbasem w 2014 r. W katastrofie zginęło 298 osób.

Prezydent Ukrainy wyraził jednocześnie przekonanie, że od początku konfliktu z Rosją Ukraina działa wyłącznie w ramach prawa międzynarodowego.

"Kara za agresję"

Według źródeł, na które powołują się ukraińskie media, pozew ma być wystosowany do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości jeszcze w poniedziałek.

Internetowa gazeta "Ukraińska Prawda" cytuje rzeczniczkę ukraińskie dyplomacji Marianę Becę, która poinformowała na Twitterze, że pozew w Hadze ma dostarczyć ambasador Ukrainy.

Administracja prezydencka poinformowała także o poprzednich pozwach, które Ukraina złożyła przeciwko Rosji: w sprawie łamania przez nią międzynarodowego prawa morskiego oraz naruszenia umów dwustronnych w sprawie ochrony inwestycji. - Rosja musi zapłacić karę za agresję - oświadczył Poroszenko.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: