TVN24 | Świat

Wichura uszkodziła twierdzę w Kamieńcu Podolskim. Zerwany dach Baszty Łaskiej

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP, Interfax-Ukraina
dsns.gov.uaWalka ze skutkami wichury w rejonie kamieniecko-podolskim

Wichura, która przeszła przez zachodnią Ukrainę, nie ominęła jednej z największych atrakcji w obwodzie chmielnickim - twierdzy w Kamieńcu Podolskim. Wiatr zerwał dach z jednej z baszt - Baszty Łaskiej.

O zniszczeniach poinformował na Facebooku dyrektor Muzeum Historycznego w Kamieńcu Podolskim Ołeksandr Zaremba. "Huragan zerwał pokrycie Baszty Łaskiej. Drewniane konstrukcje pokrycia wiatr przeniósł aż o 25 metrów i rzucił na dach korpusu przy murach, uszkadzając również jego dach" - napisał.

Zaremba opublikował na Facebooku zdjęcia zniszczeń. Widać na nich, że baszta pozbawiona została stożkowego dachu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W nocy pracownicy muzeum przenieśli eksponaty, aby nie przemokły. Administracja pracuje nad naprawieniem szkód.

Ukraińskie służby poinformowały, że w nocy z czwartku na piątek w obwodzie chmielnickim, w rejonie kamieniecko-podolskim, nastąpiło gwałtowne pogorszenie warunków pogodowych: silne podmuchy wiatru i ulewne deszcze. Żywioł zniszczył ponad setkę drzew, zerwał także dachy z kilku budynków prywatnych.

W "Trylogii" Henryka Sienkiewicza

Baszta Łaska (Baszta Łaskiego) to jedna z 12 zachowanych baszt Starego Zamku twierdzy w Kamieńcu Podolskim. Powstała w drugiej połowie XV wieku. W XVI w. została przebudowana. Jej nazwa pochodzi od nazwiska prymasa Jana Łaskiego, który pokrył koszty przebudowy.

Twierdza w Kamieńcu Podolskim powstała w XV wieku. W "Trylogii" Henryka Sienkiewicza właśnie pod jej gruzami ginie Michał Wołodyjowski, gdy podczas oblężenia tureckiego w 1672 r. polscy obrońcy Kamieńca wysadzają ją w powietrze.

Autor:tas

Źródło: PAP, Interfax-Ukraina

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ołeksandr Zaremba, dyrektor Muzeum Historycznego w Kamieńcu Podolskim