Rekordowe dostawy amerykańskiej broni. Ukraiński ekspert o "stopniowym pozbawianiu Rosjan przewagi"

Autor:
tas
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl

Ukraina na zakup broni wydała w 2021 roku zaledwie 800 milionów dolarów. Amerykańskie dostawy tylko w styczniu 2023 roku są siedmiokrotnie wyższe - pisze znany ukraiński ekspert do spraw wojskowości Jurij Butusow. "Jeśli takie tempo dostaw zostanie utrzymane w kolejnych miesiącach sytuacja na froncie znacznie się poprawi na naszą korzyść" - dodaje.

Jurij Butusow jest znanym ekspertem do spraw wojskowości i redaktorem naczelnym portalu censor.net. W poniedziałkowej opinii, zamieszczonej we wpisie na Facebooku, przypomniał, że 6 i 19 stycznia Departament Obrony USA zatwierdził 29. i 30. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Łączna kwota amerykańskiej pomocy wojskowej sięga 5,75 mld dolarów.

Opancerzone transportery Bradley, których USA dostarczy w liczbie przeszło 100 sztuk. U.S. Army National Guard photo by 1LT Robert Barney/DVIDS

Butusow pisze, że w zeszłym roku szczyt amerykańskich dostaw na Ukrainę przypadł na sierpień - w tym miesiącu USA dostarczyły Ukrainie uzbrojenie o wartości 2,3 mld dolarów. "Przypomnę, że sama Ukraina, która obecnie domaga się broni od krajów NATO, w 2021 roku wydała na zakup broni zaledwie 800 mln dolarów. Amerykańskie dostawy tylko w styczniu 2023 roku są siedmiokrotnie wyższe" - podkreśla analityk, przypominając, że 800 mln dolarów, to kwota przeznaczona na obronę w ciągu całego roku, który poprzedził rosyjską inwazję zbrojną.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Ekspert wylicza, że styczniowy pakiet pomocowy USA zawiera między innymi takie uzbrojenie, jak 18 samobieżnych haubic Paladin o kalibrze 155 mm, 36 lekkich holowanych haubic M119 o kalibrze 105 mm, osiem systemów obrony przeciwlotniczej Avenger, 109 bojowych wozów piechoty Bradley, 190 transporterów opancerzonych Stryker, ponad 500 pojazdów MRAP i Humvee.

W pakiecie znalazły się także amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS i HIMARS, a także amunicja artyleryjska.

Rekordowe dostawy w styczniu

Butusow dodaje, że styczeń bieżącego roku był rekordowym z punktu widzenia amerykańskich dostaw broni na Ukrainę. Pisze o największej liczbie pocisków artyleryjskich i min moździerzowych wszystkich typów — 304,1 tysięcy, największej liczbie pojazdów opancerzonych i wozów bojowych, a także dostawach współczesnych maszyn bojowych, znajdujących się na uzbrojeniu amerykańskiej armii i mających zautomatyzowane systemy kierowania ogniem.

Po raz pierwszy dostarczane są także systemy obrony przeciwlotniczej Avenger w celu bezpośredniego wsparcia ukraińskich wojsk - odnotowuje analityk.

Cel amerykańskich wojskowych strategów

Butusow w swojej publikacji ocenia również, co - jego zdaniem - chcieli osiągnąć amerykańscy wojskowi stratedzy, decydując się na przekazanie Ukrainie pomocy militarnej. "Zwiększenia siły ognia artylerii ukraińskiej przede wszystkim w celu zniszczenia rosyjskiej piechoty, zwiększenia mobilności taktycznej armii ukraińskiej, stworzenia jakościowej przewagi na polu walki dzięki dostawom nowoczesnych bojowych wozów piechoty Bradley i transporterów opancerzonych Stryker" - pisze analityk.

Podkreśla, że celem USA jest także stopniowe pozbawianie Rosjan przewagi w ciężkim sprzęcie wojskowym i amunicji artyleryjskiej. "Jeśli takie tempo dostaw zostanie utrzymane także w kolejnych miesiącach bieżącego roku, to sytuacja na froncie znacznie się poprawi na naszą korzyść" - dodaje Butusow.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas / prpb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army National Guard photo by 1LT Robert Barney/DVIDS

Pozostałe wiadomości