Świat

Janukowycz się nie pojawił. Będzie sądzony zaocznie

Świat

[object Object]
Janukowycz będzie sądzony zaocznieReuters Archive
wideo 2/24

Oskarżony o zdradę stanu były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz będzie sądzony zaocznie – ogłosił sąd rejonowy dzielnicy Obołoń w Kijowie. Ukrywający się od 2014 r. w Rosji Janukowycz ponownie nie stawił się na rozprawie.

- Oskarżony nie tylko nie przybył osobiście do sądu, lecz nie skorzystał także z możliwości udziału w procesie za pośrednictwem łącza wideo – powiedział sędzia Władysław Dewiatko.

Adwokaci Janukowycza tłumaczyli, że ich klient nie stawił się w sądzie, gdyż wezwanie nie odpowiadało europejskiej konwencji o pomocy prawnej. - Jeszcze jedną przyczyną nieobecności jest zagrożenie dla jego życia – mówił obrońca byłego prezydenta Witalij Serdiuk. W listopadzie 2016 roku prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował Janukowycza, że jest on podejrzany o zdradę stanu. Oficjalną informację przekazał mu ustnie, za pośrednictwem łącza wideo, gdy Janukowycz był w sądzie w rosyjskim Rostowie nad Donem. Zeznawał wówczas w procesie oskarżonych o zabicie uczestników antyprezydenckich protestów w lutym 2014 roku. - Informuję, że jest pan podejrzany o dopuszczenie się zdrady państwa i współdziałanie wraz z przedstawicielami władz Federacji Rosyjskiej na rzecz zmiany granic państwowych Ukrainy - mówił wówczas Łucenko. - Janukowycz podejrzewany jest o to, że 1 marca 2014 roku, znajdując się w nieustalonym miejscu na terytorium Federacji Rosyjskiej, (...) zwrócił się pisemnie do prezydenta Federacji Rosyjskiej (Władimira Putina) z prośbą o wykorzystanie sił zbrojnych tego państwa na terytorium Ukrainy – wyjaśniał w listopadzie ub. roku prokurator generalny.

Krwawe wydarzenia na Majdanie

Proces Janukowycza dotyczy wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku. 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej. W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Autor: mtom/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: