Kijów ostrzega Teheran. "Iran staje się współuczestnikiem zbrodni"

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu przekazała, że istnieją liczne dowody na to, że Iran dostarcza Rosji drony, które wykorzystywane są przeciw Ukrainie. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że Iran staje się "współuczestnikiem zbrodni agresji, zbrodni wojennych i zamachów terrorystycznych, prowadzonych przez Rosję".

- Istnieją liczne dowody na to, że Iran dostarcza Rosji drony, które wykorzystywane są przeciw celom wojskowym i cywilnym w Ukrainie, a Teheran kłamie w tej sprawie - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel zwrócił uwagę, że dostarczanie Rosji dronów przez Iran stanowiłoby pogwałcenie rezolucji 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodał, że opinię taką przedstawiły też wcześniej w poniedziałek rządy Francji i Wielkiej Brytanii.

Rezolucja RB ONZ 2231 dotycząca międzynarodowego porozumienia nuklearnego między Zachodem a Iranem, zawiera klauzule ograniczające możliwość eksportowania i zakupu przez Teheran zaawansowanych technologii militarnych, w tym dronów.

Patel ostrzegł też, że USA nie zawahają się nałożyć sankcji na "firmy lub państwa współpracujące z irańskim programem (produkcji) dronów". - Wzmocnienie sojuszu Rosji z Iranem powinno być przez cały świat uznane za poważne niebezpieczeństwo - podkreślił.

MSZ Ukrainy: Iran staje się współuczestnikiem zbrodni

"Federacja Rosyjska kontynuuje zamachy terrorystyczne przeciwko cywilnej ludności i infrastrukturze krytycznej Ukrainy, wykorzystując bojowe drony produkcji irańskiej" - napisało MSZ Ukrainy na swojej stronie internetowej.

Jak dodało, tylko w ciągu ostatniego tygodnia Rosja przeprowadziła ponad 100 ataków przy użyciu irańskich dronów kamikadze m.in. na domy mieszkalne, elektrownie czy place zabaw w różnych ukraińskich miastach.

Zginęło i zostało rannych kilkadziesiąt osób, w tym dzieci. Ataki dotknęły jednej trzeciej infrastruktury energetycznej Ukrainy. Uszkodzone zostały budynki należące do dwóch placówek dyplomatycznych w Kijowie.

"Przekazywanie broni do prowadzenia ekspansywnej wojny na Ukrainie i zabijania ukraińskich obywateli sprawia, że Iran staje się współuczestnikiem zbrodni agresji, zbrodni wojennych i zamachów terrorystycznych, prowadzonych przez Rosję przeciwko Ukrainie" - oświadczyło MSZ.

Wezwano Iran do "pilnego zaprzestania przekazywania Rosji wszelkiej broni". "W przeciwnym razie Iran i jego liderzy będą ponosić najsurowszą odpowiedzialność, w tym w ramach międzynarodowych sądowych procesów w sprawie zbrodni Rosji przeciwko Ukrainie" - ostrzegł ukraiński resort spraw zagranicznych..

Podkreślił też, że szef MSZ Dmytro Kułeba w poniedziałek zwrócił się do swoich odpowiedników z krajów UE z wezwaniem do nałożenia sankcji na Iran. Jak przekazuje Radio Swoboda, przed ambasadą Iranu w Kijowie odbyła się akcja, podczas której oskarżano Teheran o wspieranie rosyjskiego terroryzmu i zabijania Ukraińców. Apelowano o zakończenie sprzedawania Rosji dronów kamikadze Shahed-136.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości