Ursula von der Leyen: nie może być lepszego znaku nadziei dla obywateli Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24

Rada Europejska przyznała status krajów kandydujących Ukrainie i Mołdawii i uznała "europejską perspektywę Gruzji". - To niezmiernie satysfakcjonująca chwila - powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. - Wszystkie kraje mają pracę domową do odrobienia, zanim przejdą do kolejnego kroku w procesie akcesyjnym, ale jestem przekonana, że będą robić to tak szybko, jak będzie to możliwe, pracując ze wszystkich sił, aby wdrożyć niezbędne reformy - dodała.

Rada Europejska przyznała status krajów kandydujących Ukrainie i Mołdawii - przekazał w czwartkowy wieczór przewodniczący Rady Charles Michel. W osobnym wpisie w mediach społecznościowych ten sam polityk poinformował, że "Rada Europejska postanowiła uznać europejską perspektywę Gruzji i jest gotowa przyznać jej status kraju kandydującego po zajęciu się priorytetowymi zagadnieniami".

Von der Leyen: nie może być lepszego znaku nadziei dla obywateli Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

O tych decyzjach mówiła na konferencji prasowej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Powiedziała, że "to niezmiernie satysfakcjonująca chwila".

Stwierdziła, że "nie może być lepszego znaku nadziei dla obywateli Ukrainy, Mołdawii i Gruzji". - Wszystkie kraje mają pracę domową do odrobienia, zanim przejdą do kolejnego kroku w procesie akcesyjnym, ale jestem przekonana, że będą robić to tak szybko, jak będzie to możliwe, pracując ze wszystkich sił, aby wdrożyć niezbędne reformy - podkreśliła.

Ursula von der Leyen Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images

Von der Leyen: wasze kraje są częścią europejskiej rodziny

- Jestem głęboko przekonana, że nasza decyzja wzmocni nas wszystkich, wzmocni Ukrainę, Mołdawię i Gruzję, ale wzmocni też Unię Europejską, bo pokazuje, że Unia Europejska jest zjednoczona i silna w obliczu zagrożeń zewnętrznych - dodała.

Von der Leyen pogratulowała przywódcom wszystkich trzech państw. - Wasze kraje są częścią europejskiej rodziny. Dzisiejsza, historyczna decyzja podjęta przez liderów tego dowodzi - napisała na Twitterze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego:  Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images