Generał Roman Polko: Rosja walczy jak za Stalina

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Rosja przerzuca na Ukrainę czołgi T-54 i T-55, których produkcja ruszyła tuż po II wojnie światowej - podał niezależny projekt śledczy Conflict Intelligence Team (CIT). Odnosząc się do tych doniesień, były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko ocenił, że "Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje im sprzęt z minionej epoki, skazując ich tak naprawdę na to, żeby ginęli falami".

W środę niezależny projekt śledczy Conflict Intelligence Team (CIT) opublikował zdjęcia i filmy, na których widać pociąg wiozący czołgi T-54 i T-55, zmierzający na zachód Rosji. CIT dowiedział się, że pociąg wyjechał z miasta Arsenjew w Kraju Nadmorskim na Dalekim Wschodzie Rosji, w którym mieści się Centralna Baza Rezerw i Składowania Czołgów. Na zdjęciu widać czołgi T-54 oraz późniejszy model T-55.

Generał Polko: Rosja walczy jak za Stalina

Generał Roman Polko, odnosząc się do możliwości użycia przez Rosję w walce czołgów opracowywanych jeszcze podczas II wojny światowej, powiedział, że "pokazuje to słabość rosyjskich sił zbrojnych i jednocześnie bezwzględne traktowanie własnych żołnierzy".

- To czołgi z zupełnie innej epoki, Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje im sprzęt z minionej epoki, skazując ich tak na prawdę na to, żeby ginęli falami - dodał.

Były dowódca GROM-u zaznaczył, że czołgi T-55 mają bardzo ograniczone możliwości działania, strzelania w ruchu czy w nocy. - To są zabytki, to jak dawanie żołnierzom złudzeń, że cokolwiek ich chroni. To przestarzałe czołgi z litej stali i lufy, które nie spełniają warunków i możliwości użycia współczesnej amunicji oraz brak systemów kierowania ogniem. W konfrontacji nawet ze współczesnymi bojowymi wozami te czołgi nie mają żadnych szans - ocenił.

Ofensywa pod Bachmutem "tak naprawdę nigdy się nie rozpędziła"

Pytany o to, czy rosyjska ofensywa pod Bachmutem zwalnia, ocenił, że ona "tak naprawdę nigdy się nie rozpędziła". Stwierdził, że o sile Rosjan świadczy dziś fakt, że "druga armia świata" przez pół roku nie zdołała zdobyć miejscowości, w której prawdopodobnie straciła więcej żołnierzy, niż to, ilu mieszkańców w tej chwili liczy miasto.

- Nawet jeśli uda im się zdobyć ten Bachmut, to będzie pyrrusowe zwycięstwo. Te straty są niewspółmierne do korzyści, jaką byłoby nawet teraz zdobycie tej miejscowości - ocenił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/CITeam_ru

Pozostałe wiadomości