Policzyli Ukraińców. "Trzy czynniki wpływają na zmniejszenie populacji"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/mtom
Źródło:
PAP
Obchody Aktu Zjednoczenia Ukrainy w Kijowie

Liczba ludności Ukrainy wynosi prawie 37,3 milionów - poinformowały w czwartek władze w Kijowie, powołując się na tzw. elektroniczny spis ludności przeprowadzony na podstawie rejestrów obywateli. Spis powszechny z 2001 roku wykazał ponad 48,4 milionów mieszkańców.

- Na Ukrainie mamy 37 milionów 289 tysięcy ludzi - oświadczył na konferencji prasowej minister gabinetu ministrów Dmytro Dubiłet. Dane te pochodzą z grudnia i nie obejmują mieszkańców zaanektowanego przez Rosję Krymu oraz zajętych przez separatystów prorosyjskich części Donbasu na wschodzie kraju - wyjaśnił. Według ministra głównymi przyczynami spadku liczby ludności jest migracja oraz negatywna różnica między liczbą narodzin i śmierci.

Tereny okupowane, migracja i demografia negatywnie wpływają na liczbę Ukraińców

- Są trzy duże bloki: pierwszy to terytoria okupowane, drugi to negatywny trend migracji. Z kraju wyjeżdża więcej ludzi niż powraca. I trzeci, niestety, to demograficzny trend, w którym śmierci jest więcej niż narodzin. Te trzy czynniki wpływają na zmniejszenie populacji - powiedział Dubiłet.

Spis elektroniczny sporządzono między innymi na podstawie ocen liczby ludności z danych operatorów telefonii komórkowej, danych statystycznych gospodarstw domowych i z rejestrów. Władze twierdzą, że błąd w uzyskanych wynikach nie przekracza 2,86 proc.

Zgodnie z wynikami spisu elektronicznego 15,4 procent lub ponad 5,7 milionów osób żyjących na Ukrainie to dzieci. Kolejna grupa - 9,6 procent albo ponad 3,58 milionów osób - to ludzie w wieku 15-24 lat. W przedziale wiekowymi 25-54 lata dane mówią o 44,1 procent (ponad 16,4 milionów osób). 14,1 procent Ukraińców (ponad 5,2 milionów osób) to osoby w wieku 55-64 lata. Ostatnia grupa to ludzie powyżej 65. roku życia, jest ich 16,8 procent lub ponad 6,2 milionów osób.

Przeprowadzenie spisu powszechnego zaplanowano na Ukrainie na koniec bieżącego roku. Pierwszy i ostatni taki spis odbył się w 2001 roku. Zgodnie z nim w kraju żyło wówczas ponad 48,4 milionów osób. W grudniu Państwowa Służba Statystyki Ukrainy oceniała liczbę ludności na ponad 41,7 milionów.

Źródło: PAP

asty/mtom