TVN24 | Świat

Eksperci potwierdzają: Rosjanie mogli stracić prawe całą batalionową grupę taktyczną podczas nieudanej próby sforsowania Dońca

TVN24 | Świat

Autor:
mart/tr
Źródło:
PAP
Zniszczona rosyjska przeprawa na Dońcu. Ukraińcy publikują nagranie
Zniszczona rosyjska przeprawa na Dońcu. Ukraińcy publikują nagranieReuters
wideo 2/21
ReutersZniszczona rosyjska przeprawa na Dońcu. Ukraińcy publikują nagranie

Eksperci z amerykańskiego ośrodka analitycznego Atlantic Council potwierdzili w piątek autentyczność zdjęć z bitwy o rzekę Doniec. Zdaniem ekspertów Rosjanie mogli stracić prawe całą batalionową grupę taktyczną podczas nieudanej próby sforsowania rzeki.

Pierwsze doniesienia o dużych stratach Rosji w czasie próby przekroczenia Dońca na zachód od miasta Siewierdonieck pojawiły się 11 maja. Brytyjski wywiad informował później, że Ukraińcy uniemożliwili Rosjanom przeprawę, niszcząc most pontonowy i "znaczną ilość" sprzętu.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Scena absolutnej dewastacji". Rosjanie mogli stracić niemal cały batalion, Ukraińcy publikują nagranie

Zniszczony rosyjski most pontonowy na rzece Doniec
Zniszczony rosyjski most pontonowy na rzece DoniecReuters

Eksperci o stratach Rosjan

Dziennik "The Times" ocenił to jako jedną z najcięższych bitew trwającej wojny. Według niego doszło do niej w niedzielę 8 maja, a siły ukraińskie w jednej serii uderzeń mogły zniszczyć prawie cały rosyjski batalion - ponad 70 czołgów i pojazdów opancerzonych oraz zabić nawet 1000 rosyjskich żołnierzy.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl >>>

Eksperci z Atlantic Council przy użyciu zdjęć drona ustalili, że bitwa miała miejsce kilka kilometrów od miasta Biłohoriwka w obwodzie ługańskim. Porównanie z obrazem satelitarnym tego obszaru potwierdziło autentyczność fotografii – napisali w sprawozdaniu. Zdjęcia opublikowało na Twitterze ministerstwo obrony Ukrainy.

W raporcie Atlantic Council wspomniano również o ustaleniach niezależnych analityków, którzy obliczyli liczbę maszyn widocznych na zdjęciach z drona. Według jednego z nich zniszczone lub porzucone zostały 73 sztuki sprzętu, w tym tyle pojazdów opancerzonych, ile liczyłaby cała batalionowa grupa taktyczna.

Australijski generał: Rosjanie stracili wiele pojazdów

Nieudaną przeprawę przez Doniec skomentował również na Twitterze emerytowany generał australijskiej armii Mick Ryan, który analizuje działania wojenne na Ukrainie. Ryan podkreślił, że oprócz zniszczenia sprzętu Ukraińcy pokrzyżowali też plany Rosjan na tym odcinku ofensywy. "Tak, (Rosjanie) stracili wiele pojazdów, ale teraz są do tego przyzwyczajeni. Z tego powodu prawdopodobnie nie tylko jedna batalionowa grupa taktyczna, ale najpewniej cała brygada straciła część swojej siły bojowej" – napisał.

"Co ważne, Rosjanie stracili rzadki sprzęt do budowania mostów (i prawdopodobnie również saperów). Te zasoby nie są tanie, ani dostępne w dużych ilościach. A jest na nie duże zapotrzebowanie w czasie ofensywy" – dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: