Generał Pacek: sam Putin nie był świadomy, jak dalece zrujnowana jest rosyjska armia

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Gen. Pacek: sam Putin nie był świadomy, jak dalece zrujnowana jest rosyjska armia
Gen. Pacek: sam Putin nie był świadomy, jak dalece zrujnowana jest rosyjska armiaTVN24
wideo 2/6
TVN24Gen. Pacek: sam Putin nie był świadomy jak dalece zrujnowana jest rosyjska armia

Putin wie, że jest zbrodniarzem wojennym, szuka jeszcze rozpaczliwie w jakiś sposób ratunku - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 generał Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM. Generał Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, stwierdził, że Putin przegra wojnę, ale nim to się stanie, minie jeszcze trochę czasu. Dodał, że sam rosyjski prezydent "nie był świadomy, jak dalece zrujnowana jest rosyjska armia".

Generał Bogusław Pacek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, generał dywizji w stanie spoczynku, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, oraz generał Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM, dyskutowali w "Kropce nad i" w TVN24 o przebiegu wojny w Ukrainie oraz o kolejnych działaniach ze strony Rosji.

OGLĄDAJ "KROPKĘ NAD I" W INTERNECIE W TVN24 GO

Gen. Polko: Putin już dawno przegrał tę wojnę

- Putin już dawno przegrał tę wojnę. Myślę, że ma taką świadomość, bo za wszelką cenę brnie w tę drogę, w którą się zapędził, bo właściwie nie ma odwrotu, wciągając w to wielu Rosjan. Teraz także te tysiące czy setki tysięcy poborowych, których bez uzbrojenia, bez przeszkolenia, bez wyposażenia wysyła na Ukrainę po to, żeby ginęli - powiedział generał Polko.

- Myślę, że Putin wie, że jest zbrodniarzem wojennym, szuka jeszcze rozpaczliwie w jakiś sposób ratunku, ale chyba tak odkleił się od rzeczywistości, że nawet nie potrafi jej racjonalnie ocenić - dodał.

Gen. Polko: Putin już dawno przegrał tę wojnę
Gen. Polko: Putin już dawno przegrał tę wojnęTVN24

Generał Pacek: Putin po prostu się pogubił

Generał Pacek stwierdził z kolei, że "Putin przegra tę wojnę, ale do przegrania tej wojny jeszcze trochę czasu minie". - Najważniejsze jest to, że Putin stoi pod ścianą. To wykrwawianie nie ma dla niego specjalnego znaczenia. On jest w stanie poświęcić jeszcze dziesiątki tysięcy żyć i swoich żołnierzy, i Ukraińców. Chyba za bardzo nie wie, co zrobić, dlatego straszy bronią jądrową, dlatego sięgnął po 300 tysięcy rezerw mobilizacyjnych i - jak widać - po tym, co jest na teatrze (działań wojennych - red.) na Ukrainie - po prostu się pogubił - powiedział.

Gen. Pacek: sam Putin nie był świadomy, jak dalece zrujnowana jest rosyjska armia

Generał Pacek mówił także o kolejnych niepowodzeniach rosyjskiej armii w czasie ukraińskiej kontrofensywy.

- Nie trzeba być wielkim analitykiem, żeby dojść do tego, że przyczyną tego wszystkiego, co widzimy - braku wyszkolenia, braku umundurowania, braku odpowiedniego wyposażenia - jest korupcja i pijaństwo. To jest druga choroba, drugi rak, który zjada rosyjską armię. Na to się złożyły lata, jak nie dziesięciolecia. W związku z powyższym nie sposób zmienić czegokolwiek w armii rosyjskiej z dnia na dzień. Sądzę, że sam Putin nie był świadomy, jak dalece zrujnowana jest rosyjska armia - stwierdził. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości