Ukraina chce opuścić Wspólnotę Niepodległych Państw. Wprowadza wizy dla Rosjan

Świat

dpsu.gov.uaUkraina wprowadza wizy dla Rosjan

Ukraina zamierza zrezygnować z udziału w poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) - oznajmił w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij. Równocześnie MSZ Ukrainy otrzymało polecenie wprowadzenia reżimu wizowego z Federacją Rosyjską.

- MSZ polecono wprowadzić reżim wizowy z FR - powiedział na konferencji w Kijowie Parubij.

Poinformował również, że podjęto decyzję o zakończeniu przewodniczenia przez Ukrainę Wspólnocie Niepodległych Państw, a także postanowiono rozpocząć proces wyjścia z WNP. - Decyzje te zostały podjęte w reakcji na działania Rosji - dodał.

Krym strefą zdemilitaryzowaną

WNP to grupa państw zrzeszająca większość byłych republik Związku Radzieckiego, utworzona w 1991 r.

Parubij powiedział także, że będzie apelował do Organizacji Narodów Zjednoczonych o uznanie Krymu za strefę zdemilitaryzowaną i podjęcie środków, które zmuszą rosyjską armię do opuszczenia półwyspu.

Na konferencji prasowej podkreślił, że prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją a Ukrainą zwiększa się, a Rosja planuje okupację Ukrainy, podważając tym samym ważność wyborów prezydenckich. Podał, że Ukraina stawia swe siły zbrojne w stan pełnej gotowości bojowej i zaprasza swych sojuszników do wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Podał także, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poleciła rządowi opracowanie planu wycofania wojsk tego kraju z okupowanego przez Rosjan Krymu oraz ewakuacji obywateli, którzy nie chcą pozostać na półwyspie. Sekretarz Rady Andrij Parubij oświadczył, że ukraińskie jednostki wojskowe z Krymu powinny być tymczasowo rozmieszczone na kontynentalnej części Ukrainy.

Odpowiedź Rosji

Rosja póki co zdążyła ustosunkować się do kwestii wprowadzenia wiz dla Ukraińców. - Zdecydujemy o tym w najbliższym czasie, po oficjalnej decyzji Kijowa - przekazało ministerstwo spraw zagranicznych FR, cytowane przez agencję Ria Novosti.

Autor: jl/jk / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: dpsu.gov.ua

Raporty: