Setki chasydów na zamkniętej granicy. Kijów: władze Białorusi podgrzewają napięcie

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty, ft//now
Źródło:
PAP
ReutersChasydzi próbują przedostać się na Ukrainę

Biuro prezydenta Ukrainy oskarżyło władze w Mińsku o podgrzewanie sytuacji na białorusko-ukraińskiej granicy, gdzie zgromadziło się według różnych źródeł do 1,5 tysiąca chasydzkich pielgrzymów. Zebrani chcą dostać się na terytorium Ukrainy mimo zamknięcia granic dla cudzoziemców

W środę ukraiński rząd zdecydował o zamknięciu przejścia granicznego Nowi Jaryłowyczi, prowadzącego do Nowej Huty na Białorusi - podała agencja Interfax-Ukraina. Wcześniej rano ukraińska straż graniczna podała, że na przejściu tym znajduje się około tysiąca cudzoziemców, którzy próbują przedostać się na Ukrainę.

Z kolei według białoruskiej państwowej agencji BiełTA w pobliżu białorusko-ukraińskiej granicy przebywa ponad 1,5 tysiąca chasydów, którzy chcą przedostać się na Ukrainę w związku ze świętem Rosz Haszana - żydowskim Nowym Rokiem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Chasydzi na białorusko-ukraińskiej granicyPAP/EPA/STR

"Władze Białorusi nakręcają pogłoski"

Jak przekazało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, większość pielgrzymów przybyła z Izraela, wierząc w pogłoski o tym, że ukraińska granica z Białorusią jest otwarta. "Władze Białorusi poprzez niektóre swoje oświadczenia świadomie albo nieświadomie nakręcają te pogłoski" - oceniono.

Wezwano władze w Mińsku, by "przestały budować dodatkowe napięcie na granicy" i nie głosiły nieprawdziwych informacji, które mogą wywołać u pielgrzymów przekonanie, że granica z Ukrainą będzie otwarta dla cudzoziemców.

"Jesteśmy też zmuszeni stwierdzić, że osobista obraza ze strony pewnych osób de facto z obecnych białoruskich władz przenosi się dzisiaj, niestety, również na płaszczyznę stosunków międzynarodowych" - napisano. Przypomniano przy tym, że Ukraina zajęła neutralne stanowisko w związku z politycznym kryzysem na Białorusi, "wywołanym przez zorganizowane w budzący wątpliwości sposób głosowanie w wyborach" prezydenckich z 9 sierpnia.

Podkreślono, że ukraińskie władze podjęły decyzję o zamknięciu granic dla obcokrajowców w związku z sytuacją epidemiczną.

Chasydzi na białorusko-ukraińskiej granicyPAP/EPA/STR

Chasydzi pielgrzymują na Ukrainę

Chasydzcy pielgrzymi chcą dotrzeć do miasta Humań w środkowej części Ukrainy, gdzie w dniach 18-20 września będą trwały obchody Rosz Haszana - judaistycznego Nowego Roku.

Według szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa co roku do Humania na grób cadyka Nachmana z Bracławia, uważanego za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich, pielgrzymuje około 30-40 tysięcy chasydów z całego świata. Pod koniec sierpnia prezydent Wołodymyr Zełenski uznał, że w tym roku w związku z pandemią COVID-19 masowe obchody Nowego Roku w Humaniu są niemożliwe.

Autor:asty, ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STR

Tagi:
Raporty: