Brytyjski resort obrony: Rosję przed skuteczną ofensywą wstrzymują braki amunicji i kłopoty z logistyką

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 282 dni. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii przekazało w piątek, że niedobory amunicji oraz problemy logistyczne są obecnie głównymi czynnikami ograniczającymi rosyjski potencjał do ponownego rozpoczęcia skutecznych ofensywnych działań lądowych przeciw siłom ukraińskim. 

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony wskazano, że wycofanie się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w listopadzie stworzyło ukraińskim siłom zbrojnym możliwości uderzenia w kolejne rosyjskie węzły logistyczne i linie transportowe, a to z dużym prawdopodobieństwem skłoniło rosyjskich logistyków do przeniesienia węzłów zaopatrzeniowych dalej na południe i wschód.

"Rosyjskie jednostki logistyczne będą musiały przeprowadzić dodatkowy pracochłonny załadunek i rozładunek z transportu kolejowego na drogowy. Transport drogowy będzie w dalszym ciągu narażony na ataki ukraińskiej artylerii, gdy będzie przemieszczał się w celu zaopatrywania rosyjskich wysuniętych pozycji obronnych" - napisano.

Zdaniem Londynu, "rosyjskie niedobory amunicji (spotęgowane przez te wyzwania logistyczne) są prawdopodobnie jednym z głównych czynników ograniczających obecnie potencjał Rosji do ponownego rozpoczęcia skutecznych, zakrojonych na szeroką skalę ofensywnych operacji lądowych".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości